Belgia: najpierw test, potem świętowanie. Nowe zalecenia instytutu
Z najnowszych informacji wynika, że liczba zakażeń w Belgii zaczyna spadać. Dane mówią o ok. 10 tysiącach przypadków w ciągu doby. Władze zalecają zrobienie testu przed świątecznym spotkaniem.
2021-12-20, 10:20
Najpierw test, potem świętowanie - to zalecenia belgijskiego instytutu zdrowia publicznego. Liczba zakażeń w Belgii zaczęła ostatnio spadać. Najnowsze dane mówią o prawie 10 tysiącach przypadków w ciągu doby.
Belgijskie władze nie zdecydowały się na wprowadzenie ostrzejszych ograniczeń ani blokady, co zrobiła na przykład sąsiednia Holandia. Na razie eksperci z instytutu zdrowia publicznego opublikowali zalecenia, licząc na rozsądek mieszkańców Belgii.
- Zróbmy test przed spotkaniami w Święta, czy Sylwestra, nawet jeśli czujemy się dobrze - mówi profesor Steven Van Gucht i sugeruje, by ograniczyć kontakty. - Im mniejsza grupa tym jest bezpieczniej. Najlepiej ograniczyć spotkanie do dwóch rodzin, a jeśli ktoś jest samotny to do pięciu, sześciu osób. Ale nie ma reguł, to zalecenie, nie obowiązek - dodał wirusolog.
Na środę zaplanowano spotkanie premierów i ministrów rządu federalnego Belgii oraz władz regionalnych, którzy ocenią sytuację epidemiczną i zdecydują czy konieczne są dodatkowe ograniczenia.
REKLAMA
Ostrzejsze ograniczenia
Tymczasem w Królestwie Niderlandów obowiązuje ogólnokrajowy lockdown, ogłoszony z powodu gwałtownego rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa, Omikronu. Ma obowiązywać do 14 stycznia.
Nieczynne są wszystkie sklepy - poza niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, a także restauracje, bary, kina, muzea, teatry, salony fryzjerskie i kosmetyczne czy siłownie. Ograniczono również liczbę gości, których można przyjąć w domu - z czterech do dwóch - z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia, sylwestra i Nowego Roku. Szkoły będą zamknięte co najmniej do 9 stycznia.
W Holandii w pełni zaszczepione jest ponad 73 procent społeczeństwa. Tylko w samym Amsterdamie liczba osób zakażonych wariantem Omikron wzrosła w ostatnich dniach dziesięciokrotnie.
Posłuchaj
- Belgia: protesty przeciwników ograniczeń związanych z COVID-19. Starcia z policją
- "Jesteśmy największym eksporterem szczepionek". Szefowa KE o unijnym wkładzie w walkę z pandemią
es
REKLAMA