Witold Pyrkosz. "Miał w sobie dużo odwagi, wdzięku i młodzieńczej bezczelności"

– Był absolutnym profesjonalistą. Każde spotkanie z Witoldem mogło być lekcją aktorstwa, pokory i cierpliwości. Był wybitnym artystą, który nigdy nie narzekał, w odróżnieniu od wielu młodszych kolegów – mówił reżyser Mariusz Malec. Dziś mija 8. rocznica śmierci aktora.

2025-04-22, 07:45

Witold Pyrkosz. "Miał w sobie dużo odwagi, wdzięku i młodzieńczej bezczelności"
Witold Pyrkosz, aktor, 2000 r.Foto: Forum

Niezapomniany jako Pyzdra i Wichura

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, choć w jego dokumentach jako data urodzenia figuruje 1 stycznia 1927 roku. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Debiutował rok później na scenie Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Radomiu. Grał m.in. na deskach Teatru Ludowego w Krakowie, wrocławskiego Teatru Polskiego oraz stołecznych teatrów: Polskiego, Studio, Rozmaitości, Narodowym, na Woli i Ochoty.

W pamięci i sercach widzów zostanie na zawsze za rolę Jędrusia Pyzdry w serialu "Janosik" czy Franka Wichurę z serialu "Czterej pancerni i pies".


Posłuchaj

Witold Pyrkosz o krytycznym podejściu do swojej pracy (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

Na swoim koncie miał też blisko 50 ról w Teatrze Telewizji. Na szklanym ekranie Pyrkosz zadebiutował u Jerzego Kawalerowicza, w filmie "Cień" (1956). Prócz tego zagrał m.in. w trzeciej części "Eroiki" (1957) Andrzeja Munka, "Rękopisie znalezionym w Saragossie" (1965) Wojciecha J. Hasa i komedii Sylwestra Chęcińskiego pt. "Sami swoi" (1967). Później znalazł się w obsadzie seriali "Czterej pancerni i pies", "Stawka większa niż życie", "Kopernik", "Daleko od szosy", "Dom", "Kariera Nikodema Dyzmy". 

REKLAMA


Posłuchaj

Wichura, Pyzdra, Balcerek i Mostowiak - Witold Pyrkosz o ulubionych rolach filmowych i teatralnych. (15.10.2004) 10:29
+
Dodaj do playlisty

 

Oprócz tego wystąpił m.in. w filmach: "Bez znieczulenia" A. Wajdy (1978), "Constans" K. Zanussiego (1980), "Był jazz" F. Falka (1981), "Wojna światów - następne stulecie" P. Szulkina (1981). Widzowie kojarzą go głównie z komediami Juliusza Machulskiego: "Vabank" (1981), "Vabank II czyli riposta" (1984), "Kingsajz" (1987) i "Kiler-ów 2-óch" (1999).


Posłuchaj

- Były plany, żeby nakręcić trzecią część "Vabank" - mówił Witold Pyrkosz o ulubionych rolach, mieszkaniu pod Warszawą i zajmowaniu się domowymi zwierzętami. (PR, 8.09.2001) 5:25
+
Dodaj do playlisty

 

W 1983 r. zagrał Józefa Balcerka w serialu "Alternatywy 4" Stanisława Barei. W 1987 roku w "Balladzie o Januszku" Henryka Bielskiego. W latach 90. można go było oglądać w "Banku nie z tej ziemi", "Spółce rodzinnej", "Rodziców nie ma w domu", "Z pianką czy bez". W ostatnich latach - od 2000 roku - Pyrkosz wcielał się w Lucjana Mostowiaka, w serialu "M jak miłość".

REKLAMA


Posłuchaj

- Gdybym miał takie doświadczenie jak teraz, 50 lat w zawodzie, to drugi raz nie zostałbym aktorem - mówił Witold Pyrkosz. (PR, 2009) 3:46
+
Dodaj do playlisty

 

"Nieprawdopodobny talent komediowy"

Dramaturg i reżyser Marek Rębacz, który współpracował z Witoldem Pyrkoszem przy spektaklach "Egzekutor", "Maciejowe podwórko", "Atrakcyjny pozna panią" i "Ciemno", zapamiętał "nieprawdopodobny talent komediowy" aktora. – Jak wszyscy wiemy, komedię wtedy gra się dobrze, gdy gra się ją serio. Witold doskonale to rozumiał. Wszystkie role w moich spektaklach traktował bardzo poważnie – wspominał.

Reżyser Mariusz Malec mówił m.in. o słuchowisku "Myszy i ludzie" według Johna Steinbecka, w którym 88-letni Witold Pyrkosz stworzył swoją ostatnią radiową rolę, a także o tym, że główną cechą jego aktorstwa był umiar. – Prawdziwy zawodowiec to ktoś, kto wie, gdzie jest granica między komunikatem a przerysowaniem. Witold nigdy nie przegrywał postaci, a to było trudne zadanie w komediowych rolach – opowiadał.

Małgorzata Pieńkowska, która przez wiele lat występowała z Witoldem Pyrkoszem w popularnej produkcji telewizyjnej "M jak Miłość", wspominała swojego "serialowego tatę" jako "kolorowego i bardzo młodego człowieka". – Imponował mi tym, że, mając 90 lat, ciągle chciał pracować i ciągle miał pomysły – powiedziała aktorka, opowiadając anegdoty m.in. o tym, jak jej starszy kolega pisał sobie kwestie w... talerzu.

REKLAMA


Posłuchaj

Wiecznie młody zawodowiec. Witolda Pyrkosza wspominają aktorzy, reżyserzy i przyjaciele (Dwójka) 53:00
+
Dodaj do playlisty

 

- To człowiek, który nigdy nie narzekał. Jemu nigdy nie było za gorąco, nigdy nie za długo. Biorąc życie takim, jakie jest i umiejąc to sobie poukładać w głowie, żyje się 90 lat, tak jak Witek - mówiła Teresa Lipowska, czyli jego serialowa żona Barbara z "M jak miłość".


Posłuchaj

Przyjaciele wspominają zmarłego aktora Witolda Pyrkosza (Po prostu kultura/Jedynka) 3:21
+
Dodaj do playlisty

 

Witold Pyrkosz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Złotym Krzyżem Zasługi, oraz nagrodzony m.in. Telekamerą i SuperWiktorem. Ostatnie 20 lat mieszkał w Górze Kalwarii, przez dwie kadencje był też radnym powiatu piaseczyńskiego. Zmarł 22 kwietnia w wieku 90 lat.

REKLAMA

Źródło: Polskie Radio/PAP/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej