Omikron blokuje świąteczne podróże. Tysiące odwołanych lotów

Jak poinformowała agencja Reutera, linie lotnicze na świecie odwołały do piątku ponad 2000 lotów w okresie świąt Bożego Narodzenia. Z informacji wynika, że 448 z tych połączeń anulowano w USA. Jako przyczynę podaje się m.in. wzrost zakażeń koronawirusem i rozprzestrzenianie się wariantu omikron.

2021-12-24, 16:25

Omikron blokuje świąteczne podróże. Tysiące odwołanych lotów
Linie lotnicze odwołały ponad 2000 lotów . Foto: shutterstock /NicoElNino

Niemiecka Lufthansa informuje o kilkunastu odwołanych lotach, amerykańskie linie lotnicze United i Delta o kolejno 120 i ok. 90 zawieszeniach przelotach, które miały odbyć się w Wigilię. Portal FlightAware podaje jeszcze wyższą liczbę anulowanych w piątek lotów tych linii.

Oświadczenia linii lotniczych

"Krajowy szczyt zakażeń omikronem w tym tygodniu miał bezpośredni wpływ na nasze załogi i osoby, które prowadzą nasze operacje. W rezultacie musieliśmy z przykrością odwołać niektóre loty" - przekazały w oświadczeniu linie United.

Linie Delta poinformowały w piątek o odwołaniu ok. 90 lotów z powodu możliwości wystąpienia złej pogody i rozprzestrzenianiu się omikrona po tym, gdy "wyczerpano wszystkie środki i możliwości, włączając w to zmianę tras, samolotów i załóg, w celu wykonania zaplanowanych lotów".

Z kolei niemiecka Lufthansa oświadczyła, że odwołuje kilkanaście lotów transatlantyckich w okresie świąt Bożego Narodzenia z powodu "olbrzymiego wzrostu" liczby pilotów, którzy udali się na zwolnienia zdrowotne. Loty do Houston, Bostonu i Waszyngtonu zostały odwołane pomimo zabezpieczeń w postaci dodatkowej liczby personelu w świątecznych dniach. Dla pasażerów anulowanych połączeń zarezerwowano inne loty.

REKLAMA

Luthansa przekazała także, że nie może rozstrzygnąć, czy powodem licznych nieobecności są infekcje SARS-CoV-2 czy konieczność przechodzenia kwarantanny, ponieważ personel nie ma obowiązku informowania o przyczynach wystawionego zwolnienia.

Okres kwarantanny

Niektóre kraje, takie jak Hiszpania i Wielka Brytania, skróciły okres kwarantanny w związku z COVID-19 w celu złagodzenia niedoboru personelu. W ten sposób pracownicy mogą wracać do pracy nieco szybciej.

Prezes Delty Ed Bastian był jednym z przedsiębiorców, którzy wezwali administrację prezydenta USA Joe Bidena do podjęcia podobnych kroków. W przeciwnym razie ryzyko utrudnień w podróżach powietrznych może dalej wzrastać - zaznaczył Bastian. 

Zobacz także:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej