Coraz trudniejsza sytuacja epidemiczna we Francji. Padł kolejny rekord zakażeń
Minionej doby we Francji wykryto ponad 270 tysięcy zachorowań na COVID-19. To kolejny dzienny rekord zakażeń koronawirusem w tym kraju. Od tygodnia francuska służba zdrowia notuje rekordowe dane epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się wariantu omikron.
2022-01-04, 21:47
Narodowa Agencja Zdrowia poinformowała, że minionej doby we Francji wykryto 271 686 zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. Do tej pory najwyższą liczbę infekcji - ponad 232 tysiące - odnotowano 31 grudnia. W ciągu tygodnia liczba dziennych zachorowań wzrosła o 51 procent.
Narodowa Agencja Zdrowia zaznaczyła też, że po raz pierwszy od siedmiu miesięcy przekroczono próg 20 tysięcy pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19. W szpitalach przebywa o 1145 więcej zakażonych niż wczoraj. Na OIOM-ach przebywa ponad 3600 pacjentów z koronawirusem.
Nowe restrykcje
W wielu miastach we Francji, między innymi w Paryżu, Marsylii i Lyonie, obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz i w miejscach ogólnodostępnych - na przykład w instytucjach kultury, miejscach kultu, szkołach oraz w środkach transportu. Rząd zaznaczył, że przepis ten dotyczy również dzieci powyżej 6. roku życia. Do tej pory z obowiązku noszenia maski były zwolnione osoby poniżej 11 lat.
Władze wprowadziły również zakaz sprzedaży i konsumpcji żywności i napojów w transporcie publicznym. Nowe przepisy dotyczą także masowych imprez. Może w nich uczestniczyć maksymalnie 2 tysiące osób w pomieszczeniach i 5 tysięcy osób na wolnym powietrzu. Koncerty z publicznością na stojąco są zakazane.
REKLAMA
Zmiany dot. samoizolacji
Rząd poinformował też o skróceniu z 17 do 7 dni samoizolacji dla osób zaszczepionych - niezależnie od wariantu koronawirusa, którym się zaraziły. Osoby niezaszczepione pozostaną w izolacji 10 dni. Kwarantanna może zostać skrócona o dwa dni dla pacjentów, którzy otrzymają negatywny wynik testu.
Od kilku dni francuscy eksperci ostrzegają, że duża liczba osób na kwarantannie może doprowadzić do dezorganizacji społeczeństwa, szczególnie w strategicznych sektorach.
- Prof. Gujski: szczepienie na COVID-19 jest dużo bezpieczniejsze niż przejście choroby
- Sylwester i Nowy Rok w cieniu pandemii COVID-19. We Francji ponad 200 tys. przypadków
Posłuchaj
jbt
REKLAMA
REKLAMA