Finlandia debatuje o członkostwie w NATO. Prezydent i premier mówią o "wolności wyboru"

Czy Finlandia wstąpi do NATO? Nie wykluczają tego najważniejsze osoby w państwie, które mówią, że jest to "wolność wyboru". Od kilku tygodni trwa debata na temat członkostwa tego państwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

2022-01-05, 12:18

Finlandia debatuje o członkostwie w NATO. Prezydent i premier mówią o "wolności wyboru"
Finlandia nie jest członkiem NATO, ale od czasu aneksji Krymu w 2014 roku przez Rosję, ściśle współpracuje z Sojuszem. Foto: Martin Hibberd/Shutterstock

Ważnym głosem w tej sprawie była wypowiedź prezydenta Finlandii w noworocznym orędziu.

– Pole manewru Finlandii i wolność wyboru obejmują również możliwość dostosowania wojskowego i ubiegania się o członkostwo w NATO, jeśli sami tak postanowimy – powiedział Sauli Niinistö.

Podobnego zdania jest także premier Finlandii Sanna Marin.

Finlandia zachowuje możliwość ubiegania się o członkostwo w NATO – powiedziała. – Powinniśmy podtrzymać tę wolność wyboru i upewnić się, że pozostanie ona rzeczywistością, ponieważ zdolności do decydowania o własnej polityce bezpieczeństwa jest wyłącznym prawem każdego kraju – dodała.

REKLAMA

Dlaczego Finlandia chce wstąpić do NATO?

Według Piotra Szymańskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich "w Finlandii szczególne zaniepokojenie budzi dążenie Moskwy do uzyskania gwarancji nierozszerzania NATO na wschód".

"Dla Helsinek oznaczałoby to załamanie dotychczasowej polityki bezpieczeństwa państwa oraz poważne ograniczenie jego międzynarodowego pola manewru. Utrzymanie możliwości wstąpienia do Sojuszu jest częścią fińskiej polityki bezpieczeństwa i odstraszania Rosji" - czytamy w publikacji.

Mimo iż Finlandia nie jest członkiem NATO, to od czasu aneksji Krymu w 2014 roku przez Rosję, ściśle współpracuje z Sojuszem.

"Finowie uczestniczyli w operacjach stabilizacyjnych NATO (Bałkany, Afganistan), wydzielają pododdziały do Sił Odpowiedzi NATO (NRF), biorą udział w natowskich ćwiczeniach, wdrożyli system wymiany informacji z Sojuszem o sytuacji w przestrzeni powietrznej oraz porozumienie o Host Nation Support, stwarzające polityczne i wojskowo-techniczne możliwości wykorzystania fińskiego terytorium przez siły natowskie" - pisze Piotr Szymański.

REKLAMA

dorzeczy.pl/Ośrodek Studiów Wschodnich/bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej