Kryzys w Kazachstanie. Prof. Marciniak: prezydent Tokajew prawdopodobnie dokonał przewrotu
- Ten de facto przewrót pałacowy odbywa się pod pretekstem protestów społecznych i przy wykorzystaniu bratniej pomocy państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, przy czym wojska wysłała faktycznie Rosja i Armenia - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog, były ambasador Polski w Rosji.
2022-01-08, 17:59
Protesty w Kazachstanie rozpoczęły się 2 stycznia w naftowym mieście Żangaözen po tym, jak władze podniosły cenę skroplonego gazu ziemnego, który jest najpopularniejszym w kraju paliwem samochodowym. Początkowo protestujący domagali się jedynie obniżenia ceny surowca. 4 stycznia protesty przybrały na sile i doprowadziły do starć z policją.
Protestujący domagali się dymisji rządu i odejścia z polityki prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. 5 stycznia prezydent Kasym-Żamart Tokajew zdymisjonował rząd.
Kazachstan. "Przejęcie władzy"
Prof. Włodzimierz Marciniak zaznaczył, że w Kazachstanie niewątpliwie miały miejsce protesty o podłożu ekonomicznym, które związane były z ubożeniem znacznej części społeczeństwa w ostatnim czasie, szczególnie dotkliwej ze względu na bardzo duże rozwarstwienie społeczne w tym kraju. Jak zauważył, do protestów dołączyli się w dużych miastach chuligani, którzy dopuszczali się ataków grabieży czy wandalizmu.
Zdaniem eksperta, prezydent Tokajew prawdopodobnie dokonał przewrotu. - Przejął pełnię władzy z rąk Nursułtana Nazarbajewa, który co prawda opuścił stanowisko prezydenta w 2019 r. ale zachował liczne, ważne dożywotnie stanowiska, a znaczna część aparaty władzy to było jego zaufani ludzie albo wręcz krewni (…) Prezydent Tokajew przejął stanowisko przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa wbrew konstytucji, ponieważ powinien je dożywotnio sprawować Nazarbajew. Z ostatnich informacji wynika, że zwłaszcza z organów bezpieczeństwa, zwalniani są ludzie powiązani z byłym prezydentem - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
W całym kraju ogłoszono stan wyjątkowy. Podczas starć siły bezpieczeństwa używały granatów świetlnych i hukowych oraz gazu łzawiącego, otwierali też ogień w stronę demonstrantów. Protestujący atakowali policjantów, podpalali samochody. Część sił bezpieczeństwa w niektórych miastach stanęła po stronie protestujących.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: prof. Włodzimierz Marciniak
Data emisji: 08.01.2022
Godzina emisji: 16.36
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA