"Pomoże polskim rodzinom w walce ze wzrostem cen". Premier o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0

- Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to szereg rozwiązań, które pomogą polskim rodzinom w walce z europejską inflacją i wzrostem cen - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przypominał również, że od 1 lutego mają zostać obniżone podatki na paliwo, żywność, gaz, prąd i ciepło.

2022-01-11, 21:47

"Pomoże polskim rodzinom w walce ze wzrostem cen". Premier o Tarczy Antyinflacyjnej 2.0
Tarcza antyinflacyjna została przedłużona do 31. października 2022 roku.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie, podczas którego zajmie się projektem Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. Projekt zakłada m.in. obniżkę VAT-u na paliwo do 8 proc. oraz na żywność i gaz do 0 proc.

"Tarcza Antyinflacyjna 2.0 to szereg rozwiązań, które pomogą polskim rodzinom w walce z europejską inflacją i wzrostem cen. Obniżamy podatki na paliwo, żywność, gaz, prąd i ciepło od 1 lutego 2022" - napisał we wtorek wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Oszczędności w gospodarstwach domowych

Obniżka VAT-u na paliwo do 8 proc. - według wyliczeń Kancelarii Premiera - będzie oznaczać obniżkę jego ceny na stacjach paliw o ok. 60-70 groszy na litrze, a gazu LPG o ok. 40 groszy na litrze. Ponadto, tarcza zakłada obniżkę VAT-u na żywność do 0 proc., co - zdaniem Kancelarii Premiera - doprowadzi do oszczędności gospodarstwa średnio 45 zł miesięcznie.

Zgodnie z tzw. Tarczą Antyinflacyjną 2.0 obniżony zostanie VAT na media: - na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.); - na prąd do 5 proc. (przedłużenie obniżki z tarczy 1.0; obniżka z 23 do 5 proc.); - na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia zmiana z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.). Tarcza zakłada także obniżkę VAT-u na nawozy z 8 do 0 proc.

REKLAMA

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że według szybkiego szacunku inflacji, w grudniu 2021 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż w tym samym okresie 2020 roku. To najwyższe tempo wzrostu cen od 21 lat. Podobne wskaźniki dotyczą większości krajów UE.

Posłuchaj

Mateusz Morawiecki: wprowadzamy zerowy VAT na żywność (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej