OBWE: Polska objęła przewodnictwo. Ukraina jest "gotowa do ścisłej współpracy"
Ukraina jest gotowa do ścisłej współpracy z polskim przewodnictwem OBWE. Taki komunikat wydało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po dzisiejszym spotkaniu Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Omawiano na nim sytuację wokół Ukrainy i eskalację napięcia przez Rosję.
2022-01-13, 17:13
1 stycznia rozpoczęła się prezydencja Polski w OBWE i potrwa do końca 2022 roku. Jak napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba - jego kraj chce ściśle współpracować z Polską w celu efektywnego wdrożenia porządku dziennego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Ukraina chce przerwania agresji w Donbasie
Dodał, że Ukraina przy wsparciu partnerów dąży do tego, aby Rosja, zamiast wysuwania żądań na temat bezpieczeństwa, przerwała swoją agresję w Donbasie, zaprzestała okupacji Krymu i użyła realnych działań do rozwiązania innych wywołanych przez siebie konfliktów - m.in. w Gruzji i Mołdawii.
Jak zaznaczył, partnerzy Ukrainy w pełni podzielają zasady działania OBWE, że każde państwo samo wybiera organizacje i sojusze, do których chce należeć. Rosja wysuwa żądania nierozszerzania NATO na wschód. Zgromadziła też około 100 tysięcy żołnierzy przy granicy z Ukrainą i może ich użyć do agresji.
Rau złoży wizytę na Ukrainie
REKLAMA
Po dzisiejszym spotkaniu Stałej Rady - przewodniczący OBWE minister Zbigniew Rau podkreślił, że konflikt wokół Ukrainy narasta i jest to bardzo niepokojące dla społeczności międzynarodowej. - Mam zamiar swoją pierwszą wizytę, jako przewodniczący OBWE, złożyć na Ukrainie. I z całą pewnością planuję odwiedzić też wschodnią część tego kraju, aby na miejscu zobaczyć, jaka jest sytuacja - oświadczył szef polskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Posłuchaj
Szef MSZ o Rosji i polskim przewodnictwie w OBWE. Relacja Pawła Buszko (IAR) 0:47
Dodaj do playlisty
Donbas. Miejsce konfliktu
Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 r. ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.
Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło dotąd 13,2-13,4 tys. osób. Według władz w Kijowie w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.
Zobacz także: Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot w Polskim Radiu 24
Czytaj również:
- "Ukraina jest pewnego rodzaju zakładnikiem". Paweł Soloch o działaniach Rosji
- Polska objęła przewodnictwo w OBWE. Zbigniew Rau ujawnił, jakie będą pierwsze cele
- Kazachstan, Rosja, Ukraina i Białoruś. Prognozy na 2022 w tych obszarach
PR24/nt
REKLAMA