Znamy nazwisko nowej szefowej PE. To najmłodsza osoba w historii na takim stanowisku

Na stanowisko nowej przewodniczącej Parlamentu Europejskiego została wybrana maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z grupy Europejskiej Partii Ludowej. Wcześniej funkcję tę pełnił David Sassoli, który zmarł tuż przed zakończeniem kadencji.

2022-01-18, 11:24

Znamy nazwisko nowej szefowej PE. To najmłodsza osoba w historii na takim stanowisku

Roberta Metsola zdobyła wymaganą większość głosów w pierwszej turze głosowania. Otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów. O stanowisko szefa PE ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica).

Metsola jest najmłodszą osobą w historii na stanowisku szefa unijnej instytucji. Jest też pierwszą od 20 lat kobietą, która pokieruje pracami europarlamentu.

"Stanowisko w trudnych czasach"

Jej grupa polityczna - europejscy ludowcy - zwraca uwagę na to, że Roberta Metsola przejmuje stanowisko w trudnych czasach. Europarlament będzie w najbliższym czasie pracował między innymi nad dyrektywami związanymi z walką z pandemią, kryzysem ekonomicznym i projektem Zielonego Ładu.

Przed głosowaniem europosłowie oddali hołd poprzedniemu przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego - Davidowi Sassolemu. Polityk zmarł w wyniku komplikacji po zapaleniu płuc, tydzień przed zakończeniem kadencji.

REKLAMA

Swoich kandydatów na nowego przewodniczącego zgłosiły też inne grupy polityczne. Konserwatyści chcieli, aby szefem europarlamentu został Kosma Złotowski. Przed głosowaniem wycofał on jednak swoją kandydaturę.

Chadecy, socjaliści i liberałowie po wyborach do europarlamentu w 2019 roku zawarli polityczną umowę w sprawie stanowiska szefa europarlamentu. Uzgodnili, że najpierw wspólnie zagłosują na kandydata socjalistów na to stanowisko, którym był Włoch David Sassoli. Teraz, w kolejnej kadencji, frakcje te zgodnie z umową poparły kandydatkę chadeków - Robertę Metsolę. 

Posłuchaj

Roberta Metsola nową szefową Parlamentu Europejskiego. Relacja Karola Surówki (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Kim jest nowa przewodnicząca PE?

Urodzona w 1979 roku Metsola jest z wykształcenia prawniczką i po raz pierwszy zdobyła mandat europosłanki w 2013 roku. Wcześniej pracowała w stałym przedstawicielstwie swojego kraju przy UE i - krótko - jako doradczyni wysokiej przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Catherine Ashton. W 2020 roku objęła funkcję wiceprzewodniczącej PE.

Według dziennika "Malta Today" o wystawieniu przez frakcję EPL w wyścigu o fotel przewodniczącego PE kandydatury Metsoli zdecydował fakt, że jest ona kobietą i pochodzi z najmniejszego kraju Unii Europejskiej. Szef EPL Manfred Weber liczył, że nie wzbudzi ona większych sprzeciwów wśród pozostałych grup reprezentowanych w europarlamencie.

REKLAMA

Podczas konsultacji poprzedzających wybory lewicowi europosłowie zarzucali Metsoli, że konsekwentnie głosuje ona - podobnie zresztą jak większość maltańskich deputowanych - przeciwko wszelkim rezolucjom promującym aborcję. Francuski liberalny eurodeputowany Bernard Guetta (bardziej znany jako brat światowej sławy DJ-a - Davida) groził nawet, że nie będzie głosował na Robertę Metsolę, gdyż - jak stwierdził - dąży ona do ograniczenia praw kobiet.

W jednym z wywiadów kandydatka EPL zapewniła w związku z tym, że jeśli zostanie wybrana na przewodniczącą PE, to w kontaktach z innymi instytucjami będzie szanować opinię większości Izby - niezależnie od tego, jaka ona będzie. - W kwestii zdrowia i praw seksualnych i reprodukcyjnych stanowisko Parlamentu Europejskiego jest jasne. Moim obowiązkiem jako przewodniczącej jest reprezentowanie stanowiska całego Parlamentu i jeśli zostanę wybrana, wypełnię swój obowiązek tak jak zawsze - zapewniła.

Aktywność w PE

W innych kwestiach poglądy Roberty Metsoli nie budzą zastrzeżeń frakcji socjaldemokratów, Zielonych, Lewicy i liberalnej Odnowić Europę (RE). Jest ona zwolenniczką obrony praworządności oraz wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu.

Jako członek parlamentarnej Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Metsola kierowała pracami EPL w 2014 roku nad niewiążącymi wytycznymi UE "przeciwko homofobii i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową". W 2016 roku opracowała raport nt. kryzysu migracyjnego, domagając się scentralizowanego unijnego systemu przyjmowania wniosków azylowych oraz podziału migrantów między kraje UE.

REKLAMA

Czytaj również:

W październiku 2020 roku działania Metsoli w PE wzbudziły kontrowersje, po tym jak zaproponowała poprawki do rezolucji komisji LIBE w sprawie protestów Bułgarii. Maltańska polityk nalegała, aby dokument zawierał informacje, że demonstracje są finansowane przez osobę, na której ciąży 18 zarzutów karnych. Setki protestujących skontaktowało się z Metsolą za pośrednictwem mediów społecznościowych, grożąc pozwem o zniesławienie i oskarżając o rozpowszechnianie fake newsów. Metsola zablokowała dostęp do jej mediów społecznościowych z Bułgarii i wycofała proponowaną poprawkę.

Roberta i jej fiński mąż Ukko Metsola w 2009 roku byli pierwszym małżeństwem, które startowało w tych samych wyborach do Parlamentu Europejskiego z dwóch różnych państw członkowskich. Nie udało im się wówczas dostać do PE. Małżeństwo ma czterech synów.

Zobacz także: Marcin Przydacz w "Sygnałach dnia"

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej