"Bilans będzie pozytywny, ale w błędach nie można tkwić zbyt długo". Prof. Modzelewski o reformie podatków
- Dla zdecydowanej większości Polaków będzie to reforma pozytywna - mówi prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca problematyki podatkowej i wiceminister finansów w latach 1992-96. Zaznacza jednak, że "jeśli chodzi o kluczowy punkt związany z płatnikiem i poborcą zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to rząd zaliczył wpadkę".
2022-01-18, 13:20
Tylko 27,4 proc. Polaków wie, ile w 2022 r. wyniesie ich wynagrodzenie, a aż 72,6 proc. nie ma tej wiedzy, ma wątpliwości lub odmawia odpowiedzi. Z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że większość respondentów, nie wie, co przyniesie Polski Ład.
- Syndrom wprowadzania takich obszernych i skomplikowanych zmian w prawie podatkowym jest powszechnie znany. Tego rodzaju operacje są znaczone zaostrzeniem wrogiego języka. Patrząc na podobne reformy w przeszłości, to zawsze wiązały się z dezaprobatą i wygłaszaniem katastroficznych prognoz - mówi prof. Witold Modzelewski rozmowie dla TVP Inf. Przywołuje historię poprzednich zmian podatkowych. - W roku 1993 r., kiedy wprowadzono uproszczenie w podatku dochodowym i ryczałtowe opodatkowanie, ówczesna prasa mówiła o tysiącach podmiotów, które upadły tego samego dnia. Twierdzono, że inflacja wzrośnie o setki procent. Mamy wrogą debatę języka co najmniej niepowściągliwego - dodaje.
Naprawić błędy
Ekspert zaznacza, że pojawiły się problemy, a rząd nie może przymykać oczu na błędy. - Jeśli chodzi o kluczowy punkt związany z płatnikiem i poborcą zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to rząd zaliczył wpadkę - dodaje.
- Szkoda, że ta wpadka się pojawiła, że wcześniej jej nie dostrzeżono, a drugi lub trzeci pracodawca nie korzysta już z tego odliczenia, które daje 30 tys. kwoty wolnej już na początkowym etapie w styczniu. Lepiej czy gorzej, ale szybko to poprawiono. Jeśli dalej będziemy tak reagować, to będziemy też tonować zasadną krytykę, która się pojawia. Wspomniany wcześniej wrogi język i tak będzie stałym elementem, ale ważne, by merytorycznie reagować na te uwagi, które są uzasadnione - podkreśla.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, jeśli w rozwiązaniach, jakie wprowadzono, odnaleziono braki, to "po prostu trzeba na nie reagować" i co najważniejsze "robić swoje, a w błędach nie tkwić zbyt długo".
Perspektywa roku
- W momencie składania zeznania podatkowego za rok 2022, zakładając, że nic nadzwyczajnego się do tej pory nie wydarzy, bilans zdecydowanej większości pracowników i większości przedsiębiorców będzie dodatni lub neutralny – mówi były wiceminister finansów.
- Czy dla niektórych Polaków pojawi się jednak zwiększenie obciążeń? Tak, bo taki był sens tych rozwiązań, dotyczący proporcji rozkładania ciężarów - niższe opodatkowanie niskich dochodów i wyższe opodatkowanie tych wyższych. Wszyscy nie będą z tego korzystać, tylko ci, którzy byli na dole tej regresji. Dla większości Polaków ich dochody będą jednak wyższe niż przed zmianami - ocenia Witold Modzelewski.
pg,TVP Info
REKLAMA
REKLAMA