Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Sejm Litwy przyjął projekt ustawy o pisowni nielitewskich nazwisk w dokumentach tożsamości. Przepisy zalegalizują pisownię niektórych nazwisk alfabetem łacińskim w wersji oryginalnej. O możliwość zapisu nazwisk w oryginalnej formie walczyli od lat m.in. przedstawiciele mniejszości polskiej na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wyszły za mąż za obcokrajowców.

2022-01-18, 14:44

Litwa: przyjęto ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Dla Polaków to finał wieloletniej batalii

Ustawa zezwala jednak na używanie na pierwszej stronie paszportu tylko trzech liter "w", "q" i "x", które nie są obecne w litewskim alfabecie. Aleksander Radczenko, doradca szefowej parlamentu Litwy Viktorii Čmilyte-Nielsen, w rozmowie z Polskim Radiem, zwraca uwagę, że to nie jedyna zmiana uchwalona przez litewski parlament.

- Ustawa przewiduje również możliwość zapisu z dwuznakami, czyli polskie 'cz', 'sz', 'rz' pojawią się w nazwiskach i imionach litewskich Polaków - wyjaśnia. Dodaje, że w myśl nowych przepisów imiona i nazwiska będzie można też zapisywać inaczej, niż brzmią one po litewsku. - A to oznacza, że takie imiona jak Anna czy Joanna, w którym są podwójne litery, zostaną zapisane zgodnie z oryginalnym zapisem w języku polskim - mówi doradca przewodniczącej Sejmu Litwy.

To wciąż nie koniec problemów

Nowe regulacje nie rozwiązują jednak wszystkich problemów litewskich Polaków. Deputowana Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašuniene jeszcze w ubiegłym tygodniu, podczas drugiego czytania projektu ustawy, zwracała uwagę, że nowe przepisy nie rozstrzygają definitywnie problemu pisowni polskich nazwisk, gdyż nie przewidują możliwości użycia polskich znaków diakrytycznych.

W ocenie Aleksandra Radczenki uchwalenie ustawy jest symbolicznym gestem. Jego zdaniem w praktyce niewiele osób może zdecydować się na zmianę imienia i nazwiska. - Jest to jednak duży krok w kierunku Litwy, szanującej wszystkich swoich obywateli bez względu na ich narodowość czy język - zaznacza Aleksander Radczenko.

REKLAMA

Posłuchaj

Sejm Litwy przyjął ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:39
+
Dodaj do playlisty

Za przyjęciem ustawy w 141-osobowym parlamencie głosowało 82 posłów, 37 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Jeśli dokument podpisze prezydent Litwy Gitanas Nauseda, nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 maja.

Czytaj także:

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej