MRiT będzie wspierać polskie firmy w przejmowaniu podmiotów zagranicznych. Piotr Nowak: chcemy budować kapitał
- Zależy nam na przejęciu zagranicznych firm i tym samym na budowaniu naszego kapitału narodowego - powiedział szef resortu Ministerstwa Rozwoju i Technologii Piotr Nowak. Według ministra polscy przedsiębiorcy mogą być szczególnie zainteresowani rynkiem niemieckim, gdzie wiele firm zmaga się z problemem sukcesji.
2022-01-23, 09:58
Jak powiedział minister rozwoju i technologii, Piotr Nowak, przejęcia zagranicznych firm przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa to jeden z głównych priorytetów resortu na ten rok. - Zależy nam, by budować kapitał w Polsce. Chcemy skupić się na tym, by nasze MŚP (sektor małych i średnich przedsiębiorstw - przyp. red.) rosły - małe stawały się średnimi, a średnie - dużymi - zaznaczył.
Minister zwrócił uwagę, że prowadzi to do tworzenia nowych miejsc pracy i budowania kapitału narodowego, "którego nam brakuje". - Dopiero od 30 lat uczestniczymy w wyścigu budowania kapitału. Trzeba mieć wiedzę, żeby rozwijać innowacje i technologie - wskazał.
Dodał, że "wejście kapitałowe na zagraniczne rynki" z jednej strony umożliwia dywersyfikację przychodów, z drugiej - budowanie doświadczenia, zakorzenianie się w gospodarkach zagranicznych, "co prowadzi też do zmiany geopolitycznej, bo siła polityczna kraju wiąże się z siłą jego gospodarki". - Zależy nam, by nasze firmy nie tylko sprzedawały swoje produkty za granicą, ale wchodziły kapitałowo i przejmowały udziały większościowe w zagranicznych przedsiębiorstwach - stwierdził.
System zachęt
MRiT planuje stworzyć system zachęt dla przedsiębiorców zainteresowanych przejęciami na zagranicznych rynkach. Według niego potencjalnie najbardziej perspektywiczne firmy są w stanie wychwycić banki. - Chcielibyśmy nawiązać współpracę z bankami, żeby przy wykorzystaniu instrumentów związanych ze sztuczną inteligencją przygotowały systemy analiz pozwalające wyselekcjonować przedsiębiorstwa, które mają największą szansę czy to przy przejęciu jakiejś firmy za granicą, czy to na wsparcie w postaci gwarancji kredytów inwestycyjnych - wyjaśnił.
Zdaniem szefa resortu rozwoju i technologii kierunkiem przejęć dla naszych małych i średnich firm mogą być m.in. Niemcy - nasz największy partner handlowy, którego realia gospodarcze są dobrze znane polskim przedsiębiorcom. - Wiele niemieckich firm rodzinnych zmaga się z problemem sukcesji, przekazania biznesu młodszemu pokoleniu. To szansa na to, by polskie firmy zaczęły eksplorować ten rynek - ocenił. Piotr Nowak podkreślił, że ważne jest "celowanie w zagraniczne rynki o największym potencjale dla naszych firm".
Co jest barierą?
Piotr Nowak przyznał, że barierą rozwoju dla MŚP pozostaje dostęp do finansowania - dlatego kolejnym priorytetem MRiT jest pomoc w jego pozyskiwaniu. - Działamy w reżimie unijnym, a to jest pomoc publiczna, musimy zatem działać mądrze, być może poprzez wsparcie sektorowe - powiedział. Dodał, że w przypadku MŚP wybranie odpowiednich firm nie jest łatwe - stąd pomysł, by wsparcia udzielił sektor bankowy. - Pomoże wyselekcjonować firmy, które pomoc powinny otrzymać. Rozważamy różnego rodzaju instrumenty m.in. gwarancje - zapowiedział.
Minister dodał, że równie ważne jest przyciąganie inwestycji zagranicznych do Polski. Ministerstwo rozważa, by "integratorem wszystkich zachęt, produktów do wsparcia eksportu" była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, by tego typu informacje były powszechnie dostępne w jednym miejscu.
- Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: w tym roku inflacja może spaść o ok. 2 pkt proc.
- "Obecna dynamika nie wyhamuje w przyszłym roku". Modzelewski o prognozach gospodarczych
es
REKLAMA
REKLAMA