"Ma usprawnić działanie podatkowej części Polskiego Ładu". Projekt noweli ustawy o PIT już w Sejmie
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o PIT rozstrzygający, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego - trafił do Sejmu.
2022-01-25, 19:30
W projekcie ustawy o PIT zawarty został też mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów z 7 stycznia 2022 r. Projekt przedłożony przez ministra finansów ma usprawnić działanie podatkowej części Polskiego Ładu.
Przepis w nowym brzmieniu ma nie budzić wątpliwości
"Na podstawie znowelizowanego przepisu art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie będzie budziło już wątpliwości, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym" - napisano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR).
W OSR poinformowano ponadto, że przepis w nowym brzmieniu nie będzie już budził wątpliwości, że oświadczenie PIT-2 może złożyć również emeryt lub rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej. W przepisie przejściowym przesądzono, że wnioski PIT-2 złożone na dotychczasowych wzorach zachowują moc. W związku z tym podatnicy nie będą zmuszeni składać ponownie PIT-2.
Jak dodano w Ocenie Skutków Regulacji, projekt proponuje też uregulowanie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych mechanizmu przedłużenia terminów pobrania i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy, który został wdrożony do porządku prawnego rozporządzeniem ministra finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
REKLAMA
Projekt nowelizacji zakłada też wprowadzenie mechanizmu, który ma zrekompensować pracodawcom, zobowiązanym dotworzenia i prowadzenia Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) lub Zakładowego Funduszu Aktywności (ZFA), utraconych środków na ten cel.
PR24, akg
REKLAMA