Stanowisko Polski ws. sytuacji na Ukrainie. Szef BBN: prezydentowi zależy na jednolitej postawie polityków
Sytuacja wokół Ukrainy ma być tematem zwołanego na piątek przez prezydenta posiedzenia rady Bezpieczeństwa Narodowego. Jak powiedział Paweł Soloch, Andrzejowi Dudzie zależy, by elity polityczne w sprawach suwerenności i bezpieczeństwa mówiły jednym głosem i prezentowały jednolite stanowisko wobec rosyjskiego zagrożenia dla Ukrainy.
2022-01-25, 22:00
- Prezydent chciałby - również z udziałem przedstawicieli opozycji - podzielić się wszystkim analizą sytuacji, podając również informacje, które wynikają z jego kolejnych spotkań - powiedział Paweł Soloch we wtorek w TVP Info.
Dodał że celem posiedzenia jest "podjęcie próby budowania wśród wszystkich przedstawicieli elit politycznych spójnego przekazu, jaki Polska powinna mieć na zewnątrz w stosunku do sojuszników i przede wszystkim w stosunku do zagrożenia, jakie stwarza dzisiaj Rosja".
Jak mówił szef BBN, "mimo silnych podziałów politycznych należy wznieść się (ponad nie - red.) w takim momencie, w odniesieniu do takich kwestii jak bezpieczeństwo, suwerenność, bezpieczeństwo naszych sąsiadów i budować jednolitą postawę wobec zagrożenia, ale również jednolity przekaz wobec państw zachodnich" - zaznaczył.
Stanowisko wobec działań Rosji
Podkreślił także "spójny przekaz i spójną postawę wobec Rosji", jaką zajmują państwa NATO i UE, a świadczą o nich "nie tylko groźba sankcji, ale również gotowość do wzmocnienia siły wojskowej na wschodnich rubieżach".
REKLAMA
Według Pawła Solocha fakt, że mimo różnic "przez pierwsze miesiące narastającego zagrożenia ze strony Rosji państwa zachodu skupione w NATO i UE zachowały jedność, wspólny przekaz, jest pewnym zaskoczeniem dla Rosji".
Szef BBN zwrócił uwagę, że w działaniach Rosji wobec Ukrainy "na pewno nie mamy do czynienia z deeskalacją", i nie ma świadczących o niej sygnałów po rozmowach Rosja-USA, Rosja-NATO oraz na forum OBWE.
Posłuchaj
Paweł Soloch o sytuacji na wschodzie Europy (IAR) 0:34
Dodaj do playlisty
Bezpieczeństwo Polski
Paweł Soloch zaznaczył, że bezpośredniego zagrożenia dla Polski nie ma, "natomiast musimy jako kraj, członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, państwo Unii Europejskiej reagować już w tej chwili na to, co się dzieje na Ukrainie i Białorusi".
Szef BBN wskazał, że prezydent Andrzej Duda chce się podzielić swoimi spostrzeżeniami po konsultacjach z rządem, rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i telekonferencji z udziałem europejskich sojuszników, którą w poniedziałek zwołał prezydent USA Joe Biden.
REKLAMA
***
Radę Bezpieczeństwa Narodowego - konstytucyjny organ doradczy prezydenta - tworzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski albo przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Zobacz także: Paweł Soloch w Programie 1 Polskiego Radia
Czytaj także:
- "Do spotkania NATO-Rosja w ogóle nie powinno dojść". Dr Górka-Winter o rozmowach Zachodu z Putinem
- Rosja szykuje się do inwazji na Ukrainę. Premier: realizuje się czarny scenariusz, przed którym od dawna ostrzegaliśmy
ng
REKLAMA
REKLAMA