"Koniec z betonem w centrach miast". Resort środowiska chce więcej zieleni
W ramach Polskiego Ładu zlikwidujemy nadmiar betonu w miastach. Ma w tym pomóc inicjatywa "Koniec z betonem w centrach miast” - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Celem akcji są nasadzania drzew, krzewów oraz tworzenie mikroparków, zielonych ścian i dachów.
2022-01-31, 15:15
Resort klimatu zaznaczył w komunikacie, że działania mające na celu adaptację miast do zmian klimatu to główny temat rozmów podczas międzyresortowego spotkania koordynacyjnego dotyczącego inicjatywy "Koniec z betonem w centrach miast".
Udział w nim wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
"Odbetonowanie" miast jest ważne
Ministerstwo zaznaczyło, że przez ostatnich kilkadziesiąt lat w miastach powstało wiele nowych nieprzepuszczalnych powierzchni, tj. betonowe place i parkingi, zwarta zabudowa czy wielkopowierzchniowe obiekty usługowe. W odpowiedzi na te zjawiska, w ramach programu Polski Ład wskazano inicjatywę "Koniec z betonem w centrach miast".
Jej celem jest przede wszystkim tworzenie rozwiązań dotyczących ograniczenia betonu i asfaltu w centrach miast, nasadzania drzew, krzewów oraz tworzenie mikroparków, zielonych ścian i dachów. Jak podkreślił podczas spotkania wiceminister Ireneusz Zyska, działania w zakresie "odbetonowania" miast są ważne, ponieważ są to tereny szczególnie wrażliwe na zmiany klimatu.
REKLAMA
Wiceminister dodał, że zieleń ma duży wpływ na funkcje społeczne i gospodarcze w miastach. Wśród zalet wymienił podniesienie jakości życia, wpływ na zdrowie człowieka, wzrost wartości nieruchomości, czy oszczędzanie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia budynków.
Określenie konkretnych działań
- Zadanie jakie zostało dzisiaj przed nami postawione to przede wszystkim określenie działań, które będą realizowane w ramach inicjatywy - podkreślił wiceminister Zyska.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz dyrektorzy i pracownicy Instytutu Ochrony Środowiska, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych i Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA