Trójmorze, Nord Stream 2, odpowiedź na agresywne akty Rosji i rola Polski na czele OBWE. Szef MSZ z wizytą w USA
- Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozpoczyna w środę czterodniową wizytę w USA. Spotka się z przedstawicielami amerykańskiej administracji, m.in. z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem; wśród tematów m.in. bezpieczeństwo euroatlantyckie - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
2022-02-01, 15:00
"Jutro minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozpoczyna czterodniową wizytę w Stanach Zjednoczonych" - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina na Twitterze.
W komunikacie opublikowanym na stronie resortu poinformowano, że na zaproszenie sekretarza stanu USA szef polskiej dyplomacji w dniach 3-5 lutego złoży wizytę w Waszyngtonie.
Jasina podkreślił, że w programie wizyty przewidziane są spotkania z przedstawicielami amerykańskiej administracji m.in. z Antonym Blinkenem oraz spotkania w Kongresie USA. "Szef MSZ wystąpi także na forum Komisji Helsińskiej Kongresu USA jako aktualny przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, gdzie przedstawi priorytety polskiego przewodnictwa" - zaznaczył rzecznik MSZ.
Agresywne działania Rosji, Nord Stream 2, Trójmorze
"Podczas spotkań w Waszyngtonie omówione zostaną bieżące kwestie dotyczące bezpieczeństwa euroatlantyckiego, w tym kryzys wywołany przez agresywną politykę i działania Federacji Rosyjskiej i Białorusi oraz współpraca wspólnoty transatlantyckiej w odpowiedzi na zaistniałą sytuację. Podjęte zostaną także kwestie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2 oraz współpracy z USA w zakresie Inicjatywy Trójmorza" - czytamy w komunikacie.
REKLAMA
Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu.
- Zołkina: Rosja może wtargnąć na Ukrainę w nowym miejscu, na przykład pod Charków, Sumy albo z obszaru Białorusi
- Scenariusz z kontratakiem na Zachodnich i Dnieprowię. Dyner: ćwiczenia Rosji i Białorusi budzą bardzo wiele pytań
- "Zagrożenia niosą też szanse". Musijenko: trzeba wzmocnić obronność Ukrainy, Zachód może jeszcze silniej się zjednoczyć
Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.
REKLAMA
- "Całe moje życie jest poświęcone temu, by wróciła". Portrety rodzin ukraińskich więźniów Kremla [WYSTAWA]
- "Fascynacja Niemiec Rosją". Sumlenny: po odmowie dostaw broni Ukraińcy zaczynają myśleć, że Berlin jest częścią problemu, a nie częścią rozwiązania
- "Dym i lustra", teatr iluzji i żądania na wyrost. Dr Micgiel: Putin od dawna buduje plan powrotu do ładu jałtańskiego
PAP/IAR/in./
REKLAMA