Wiceszef MSZ spotkał się z ambasadorami USA i Meksyku. Tematem bezpieczeństwo i współpraca na forum ONZ

Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych  spotkał się w czwartek z nowymi ambasadorami USA i Meksyku w Polsce - poinformował resort dyplomacji. Polityk rozmawiał z amerykańskim dyplomatą m.in. o bezpieczeństwie w regionie.

2022-02-11, 00:17

Wiceszef MSZ spotkał się z ambasadorami USA i Meksyku. Tematem bezpieczeństwo i współpraca na forum ONZ
Wiceszef MSZ spotkał się z nowymi ambasadorami USA i Meksyku. Foto: Twitter/MSZ

O spotkaniu resort spraw zagranicznych poinformował na Twitterze. "Wiceminister Marcin Przydacz spotkał się z nowymi ambasadorami Stanów Zjednoczonych i Meksyku w Polsce. Sytuacja bezpieczeństwa w regionie i wnioski po niedawnym polsko-amerykańskim dialogu strategicznym były tematami rozmowy z ambasadorem Brzezińskim. Z ambasadorem Juanem Sandoval Mendiolea rozmawiał o współpracy na forum ONZ i sytuacji na Ukrainie" - podało MSZ.

O czwartkowych rozmowach dyplomatów poinformowała na Twitterze także ambasada USA w Polsce. "Ambasador Mark Brzeziński spotkał się dziś z Podsekretarzem Stanu Marcinem Przydaczem, by omówić dalszą współpracę na rzecz zacieśniania więzi między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Sojusz amerykańsko-polski jest kluczowy dla bezpieczeństwa Europy" - podała amerykańska ambasada.

W związku z koncentracją rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy Pentagon zapowiedział 2 lutego czasowe zwiększenie liczby wojsk USA w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. 2 tys. żołnierzy skierowano do Polski i Niemiec, z tego 1700 do Polski. Około tysiąca zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii.

Pod koniec ubiegłego tygodnia do Polski przybyła grupa przygotowawcza, a w sobotę pierwsi żołnierze 82. Dywizji. Łącznie USA w stan podwyższonej gotowości do przemieszczenia się do Europy postawiły 8,5 tys. żołnierzy.

REKLAMA

Żądania Rosji

Na koniec 2021 roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Zobacz także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej