"Liczę, że w połowie roku będziemy mieli do czynienia z mocnym trendem spadkowym". Premier o inflacji
Premier Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że około połowy roku inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Jak zaznaczył na konferencji prasowej, decyzja ws. ewentualnego przedłużenia tarczy antyinflacyjnej zostanie podjęta około połowy roku.
2022-02-11, 12:02
Szef rządu pytany na piątkowej konferencji prasowej o ewentualne przedłużenie tarczy antyinflacyjnej wskazał, że taka decyzja "nie jest przesądzona". "Nie wiemy, jak będzie kształtowała się inflacja (...) w III i IV kwartale tego roku - przyznał.
Dodał, że ta decyzja będzie podjęta "w stosownym czasie, gdzieś koło połowy tego roku".
- Liczę na to, że wtedy już inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Ale podchodzę do tego z pokorą, nie wiem tego - zastrzegł szef rządu. Stwierdził, że inflacja jest nam narzucona przez wysokie ceny gazu i wysokie ceny emisji CO2. Zwrócił uwagę, że jest też zjawiskiem globalnym, zewnętrznym.
Posłuchaj
Niełatwa walka z inflacją
Jak powiedział premier Morawiecki, realne działania antyinflacyjne, jakie podjął rząd, "zostały określone przez ekonomistów jako najdalej posunięta tarcza antyinflacyjna w Europie".
REKLAMA
- Antyinflacyjny kurs złotego. W ostatnim czasie polska waluta wyraźnie się umacnia
- Premier: zwiększymy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur, świadczenia wzrosną o 7 proc.
- Staramy się równoważyć te straty w różnych częściach (gospodarki), które pojawiają się z tytułu inflacji - wskazał. Przyznał, że inflacja jest "potężnym wyzwaniem".
- Po sierpniu tego roku raczej przewiduję taki scenariusz, żeby nie było gwałtownego powrotu do poprzednich stawek; żeby ten powrót był łagodny, żeby był selektywny, odpowiadał projekcji inflacji w kolejnych miesiącach - ocenił premier.
Tarcza odpowiedzią na szybsze tempo wzrostu cen
W ramach tarczy antyinflacyjnej VAT na paliwo został obniżony do 8 proc., VAT na żywność do 0 proc., na gaz do 0 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 0 proc.), na prąd do 5 proc. (obniżka z 23 do 5 proc.), a na ciepło do 5 proc. (od 1 stycznia spadł z 23 do 8 proc., a od 1 lutego z 8 do 5 proc.).
REKLAMA
Według Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły rdr o 8,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,9 proc.
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md
REKLAMA