Do Polski przyleciały amerykańskie myśliwce F-15. To już kolejne tego typu wsparcie

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały w bazie w Łasku. "8 maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu. "W ramach misji NATO Air Policing dbamy o bezpieczeństwo w regionie" - napisał na Twitterze szef MON.

2022-02-14, 17:30

Do Polski przyleciały amerykańskie myśliwce F-15. To już kolejne tego typu wsparcie
Kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały w bazie w Łasku . Foto: Twitter/Mariusz Błaszczak

"Kolejne amerykańskie myśliwce F15 wylądowały dziś w bazie w Łasku. Osiem maszyn dołączy do tych, które przybyły do Polski w zeszłym tygodniu. W ramach misji NATO Air Policing dbamy o bezpieczeństwo w regionie" - napisał Błaszczak w poniedziałek na Twitterze.

Wcześniej na lotnisku w Jasionce pod Rzeszowem wylądowały kolejne samoloty z amerykańskimi żołnierzami i sprzętem wojskowym. Amerykańscy żołnierze zostali rozlokowani w Centrum Kongresowo-Wystawienniczym G2A Arena w Jasionce. Docelowo prawdopodobnie przeniosą się na lotnisko w Mielcu, na którym stawiane są wojskowe namioty, oraz na poligon w Nowej Dębie.

Od 12 dni trwa przerzut spadochroniarzy z 82. Dywizji Powietrznodesantowej do Polski. Amerykańscy wojskowi mają wzmocnić wschodnią flankę NATO, gdyby doszło do konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Ich celem jest też ewentualna pomoc w ewakuacji obywateli USA w razie inwazji Rosji.

Wsparcie dla Estonii, Litwy i Łotwy

Państwa sojusznicze wspierają Estonię, Litwę i Łotwę, które nie mają samolotów bojowych umożliwiających patrolowanie przestrzeni powietrznej. Obecnie trwa 58. zmiana natowskiej misji, po raz dziesiąty Polska wysłała do niej kontyngent Orlik. Do końca marca PKW, wydzielony przez 31. BLT z poznańskich Krzesin, pełni dyżur bojowy na litewskim lotnisku w Szawlach (Siauliai).

REKLAMA

Samoloty sił Baltic Air Policing często są podrywane w celu identyfikacji samolotów Federacji Rosyjskiej lecących do lub z Kaliningradu. Według NATO rosyjskie samoloty często zbliżają się do przestrzeni powietrznej NATO nie komunikując się z kontrolą lotów, nie zgłaszając planu lotu lub z wyłączonymi transponderami pozwalającymi na ich lokalizację i identyfikację. Misja BAP podlega regionalnemu wielonarodowemu dowództwu sił powietrznych NATO w niemieckim Uedem.

Czytaj więcej:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej