Na polskim rynku pracy jest miejsce dla Ukraińców. Potrzeba jednak uproszczenia procedur
Piątkowa "Rzeczpospolita" wskazuje, że polski rynek może dać zatrudnienie 200 tys. cudzoziemcom w krótkim terminie, a w dłuższym - nawet 700 tys. Dziennik podkreśla przy tym, że konieczne jest uproszczenie niektórych procedur, na przykład tych, dotyczących uznawania kwalifikacji.
2022-02-25, 07:53
- Wśród Ukraińców obecnie pracujących i mieszkających w Polsce panują minorowe nastroje - mówi Krzysztof Inglot, założyciel agencji pracy Personnel Service.
- Wkrada się nerwowość i naturalna troska o losy bliskich. Wiele osób myśli o ściągnięciu rodziny do Polski - dodaje.
Według dziennika agencja Personnel Service, która specjalizuje się w pośrednictwie pracy dla cudzoziemców, uruchomiła specjalny telefon pomocowy dla swoich zagranicznych pracowników.
- Także Federacja Przedsiębiorców Polskich oferuje bezpłatną pomoc dla wszystkich potrzebujących w zakresie legalizacji dokumentów, zatrudnienia i organizacji pobytu w Polsce. To wszystko w reakcji na spodziewany napływ uciekinierów z objętej wojną Ukrainy - czytamy.
Ukraińcy mile widziani
Dziennik przekonuje, że z ofertami pracy nie powinno być problemu, ponieważ chłonność naszej gospodarki w zatrudnianiu cudzoziemców jest bardzo wysoka.
- Rezygnują z pracy w rosyjskich firmach. Odchodzą cudzoziemcy i byli unijni politycy
- Zaczynasz pierwszy biznes? Zobacz na jakie wsparcie możesz liczyć
- Biorąc pod uwagę liczbę wakatów, czyli wolnych miejsc pracy, która na koniec III kwartału zeszłego roku wyniosła ponad 150 tys., możliwe jest przyjęcie tylu osób praktycznie od ręki. Myślę, że w okresie kilku miesięcy polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć dodatkowe 300–400 tys. cudzoziemców, zaś w horyzoncie roku czy dwóch – jeszcze więcej – analizuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Według szacunków Personnel Service - jak czytamy - może to być nawet 700 tys. osób.
Mniej formalności
"Rzeczpospolita" podkreśla zarazem, że niezależnie jednak do rozwoju sytuacji, warto zadbać o uproszczenie procedur dotyczących pobytu i podejmowania pracy.
"Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje m.in. zapewnienie darmowej nauki języka polskiego, przygotowanie miejsc pracy i ułatwienie dostępu do rynku pracy, zwłaszcza w zakresie wymaganych formalności, szybkie procedury nostryfikacji dyplomów – a tym samym łatwiejszy dostęp do pracy i wykonywania wyuczonych zawodów, stworzenie platformy dla pracodawców zgłaszających potrzeby kadrowe dla obywateli Ukrainy w języku polskim i ukraińskim, czy maksymalny dostęp do darmowej edukacji dla dzieci" - pisze dziennik.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA