Rosjanie, naród w Polsce nielubiany. Sondaż CBOS sprzed ataku na Ukrainę

W lutym, ale jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę, CBOS opublikował raport z badania stosunku Polaków do innych narodów. Wynika z niego, że Rosjanie są, zaraz po Arabach, najbardziej nielubianym przez nas narodem. W porównaniu z rokiem 2021 sympatia do Rosjan zmniejszyła się o 6 punktów, zaś niechęć wzrosła o 3 proc. 

2022-02-28, 14:00

Rosjanie, naród w Polsce nielubiany. Sondaż CBOS sprzed ataku na Ukrainę

38 proc. Polaków ankietowanych przez CBOS czuje niechęć do Rosjan. Prorosyjskie sympatie zadeklarowało 29 proc. ankietowanych, 27 proc. odpowiedziało, że Rosjanie są im obojętni.

Połowa rolników nie lubi Rosjan

Najwięcej sympatyków mają Rosjanie wśród ankietowanej kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem oraz uczniów i studentów (po 42 proc.). Największą niechęcią zaś darzą ich  rolnicy (ponad połowa ankietowanych z tej grupy - 52 proc.) i robotnicy wykwalifikowani - 47 proc.)

Jedyną grupą wiekową, w której sympatyków Rosjan (35 proc.) jest niemal tyle samo co ich przeciwników (34 proc.), są najmłodsi uczestnicy badania - Polacy od 18 do 24 roku życia. W pozostałych grupach wiekowych więcej jest tych, którzy czują do Rosjan niechęć, przy czym najwięcej ich wśród ankietowanych od 65 roku życia wzwyż.

Studenci zdecydowanie lubią Ukraińców

W omawianym badaniu  mniej więcej dwie piąte Polaków z sympatią wypowiada się na temat Ukraińców (41 proc.). Najwięcej ich wśród najmłodszych respondentów - 55 proc. A gdy przyjrzeć się im bliżej okazuje się, iż gros sympatyków Ukraińców to uczniowie i studenci - 64 proc. czuje do nich sympatię. Jest to też grupa w swoich sympatiach bardzo określona - tych, którym Ukraińcy są obojętni jest 17 proc. (dla porównania odsetek ten w grupie robotników niewykwalifikowanych wynosi 61 proc.)

REKLAMA

Ukraińcy mają też więcej sympatyków niż ludzi im niechętnych w najstarszej grupie wiekowej. Wśród ankietowanych od 65 roku wzwyż sympatię dla nich wyraziło 39 proc., zaś niechęć 23 proc.

Ukraińcom rośnie, Rosjanom spada

CBOS bada stosunek Polaków do innych narodów od blisko trzech dekad. Stosunek do Rosjan i Ukraińców jest w nich uwzględniany od początku, od roku 1993. Widać, jak sympatie i antypatie się zmieniają w zależności od sytuacji na świecie. W roku 2014, gdy Rosja napadła na Krym, niechęć do niej skoczyła z 39 proc. do 42, by przez dwa następne lata utrzymywać się na poziomie 50 proc. W tym okresie wzrosła natomiast sympatia do Ukraińców. I jak pokazują badania cały czas rośnie - w 1993 roku sympatię do Ukraińców deklarowało 12 proc. ankietowanych, a 65 proc. czuło niechęć. Dziś te proporcje wynoszą 41 proc. do 25 proc.

Czytaj także:

ez

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej