Szwajcaria zmienia kurs. Wprowadzi sankcje na Rosję, zamrozi aktywa i nie wpuści rosyjskich oligarchów
Szwajcaria zastosuje jednak sankcje nałożone przez Unię Europejska na Rosję. Prezydent Szwajcarii powiedział, że atak Rosji na Ukrainę jest „nie do zaakceptowania”, a Szwajcaria przyjmie sankcje Unii Europejskiej, w tym zamrożenie aktywów, wymierzone w Rosjan, informują światowe agencje.
2022-02-28, 16:07
Rząd Szwajcarii poinformował dziś po posiedzeniu Rady Federalnej, że kraj ten przyjmie wszystkie sankcje UE wobec Rosji w odwecie za inwazję na Ukrainę.
Szwajcaria łamie swoje dotychczasowe zasady dotyczące neutralności
Jak komentuje to agencja Reuters, "ten ruch jest ogromnym odchyleniem od historii kraju, Szwajcaria historycznie pozostała neutralna, jeśli chodzi o konflikty międzynarodowe."
W oświadczeniu wydanym przez rząd po posiedzeniu Rady stwierdzono: „W związku z trwającą interwencją wojskową Rosji na Ukrainie Rada Federalna podjęła 28 lutego decyzję o przyjęciu pakietów sankcji nałożonych przez UE 23 i 25 lutego”.
Sankcje nałożono również na władze Rosji
W oświadczeniu stwierdzono również, że sankcje zostaną przyjęte natychmiast, w tym te nałożone na prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Michaiła Miszustina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Kolejne antyrosyjskie sankcje USA. Mają osłabić rubla i unieruchomić rezerwy Moskwy
Powtarzając swoją ofertę mediacji rządu, powiedział: „Szwajcaria potwierdza swoją solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami; będzie dostarczać pomoc humanitarną dla ludzi, którzy uciekli do Polski”.
Jest zakaz również dla Pięciu rosyjskich oligarchów
Rada Federalna wydała także zakazy wjazdu do Szwajcarii dla pięciu oligarchów z bliskiego kręgu Władimira Putina. "Ze względu na ochronę prywatności, nazwiska zainteresowanych osób nie będą podane do publicznej wiadomości" - podkreśliła minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter.
Rada Federalna zadecydowała także o częściowym zawieszeniu umowy o ułatwieniach wizowych dla Rosjan z 2009 roku.
REKLAMA
"Rosja nie jest najważniejszym centrum finansowym Szwajcarii, a rosyjskie inwestycje w Szwajcarii stanowią niespełna jeden procent" - wyjaśnił minister finansów Ueli Maurer. Dodał, że banki narodowe Rosji i Szwajcarii "nie utrzymują relacji biznesowych".
IAR, PAP, Reuter, www.euroweeklynews.com, jk
REKLAMA