Rosjanie sięgają po najemników. W Rostowie nad Donem tworzą siedzibę Grupy Wagnera

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał informację o rozlokowaniu w Rostowie nad Donem, na południu Rosji, sztabu firmy najemniczej zwanej Grupą Wagnera. Obwód rostowski, którego głównym miastem jest Rostów, graniczy z Ukrainą.

2022-03-05, 21:34

Rosjanie sięgają po najemników. W Rostowie nad Donem tworzą siedzibę Grupy Wagnera
Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Foto: DZMITRY SCHAKACHYKHIN/Shutterstock

W komunikacie na Facebooku Sztab Generalny oświadczył, że wzrosła aktywność "rosyjskich prywatnych firm wojskowych dotycząca werbowania personelu, który ma doświadczenie służby wojskowej w oddziałach specjalnego przeznaczenia i ma odpowiednie przygotowanie".

Prywatna firma wojskowa 

Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa powiązana - według mediów - z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta". Działalność najemnicza jest w Rosji zakazana.

Kijowska rada miejska zaapelowała do społeczności międzynarodowej o wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, o czym informował wcześniej mer stolicy Witalij Kliczko. Z podobnym apelem do NATO i państw zachodnich wystąpiły władze innych ukraińskich miast.

Rozmowy pokojowe

Trzecia runda ukraińsko-rosyjskich rozmów pokojowych odbędzie się w poniedziałek (07.03). Poinformował o tym członek ukraińskiej delegacji Dawyd Arachamija. Poprzednie rozmowy, w których trakcie uzgodniono utworzenie korytarzy humanitarnych z bombardowanych przez Rosjan miast, odbyły się 3 marca. Korytarze z Mariupola i Wołnowachy miały być otwarte dzisiaj, jednak Rosjanie zerwali proces, nie dotrzymując zawieszenia broni.

REKLAMA

Ukraiński rząd planował ewakuować około 200 tysięcy mieszkańców Mariupola i 15 tysięcy - Wołnowachy. Korytarze humanitarne miały umożliwić między innymi ewakuację rannych cywilów i przywiezienie do miast lekarstw i produktów żywnościowych.

Czytaj również:

Zobacz także: Mikołaj Pawlak w "Sygnałach dnia"

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej