"Członkostwo w NATO to priorytet polskiej polityki zagranicznej". Nowa uchwała Sejmu i Senatu

W uchwale z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego zapisano, że "członkostwo w NATO to priorytet polskiej polityki zagranicznej". Dodano w niej, że "Sejm i Senat popierają utrzymanie polityki otwartych drzwi sojuszu, a także gwarancje Traktatu Północnoatlantyckiego stanowią fundament ładu światowego i ochrony demokratycznych wartości".

2022-03-11, 18:27

"Członkostwo w NATO to priorytet polskiej polityki zagranicznej". Nowa uchwała Sejmu i Senatu

W piątek w Sejmie odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, podczas którego orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda; zdalnie wystąpił także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg. Po tych wystąpieniach marszałek Senatu Tomasz Grodzki odczytał jednobrzmiącą uchwałę Sejmu oraz Senatu RP, podjętą z okazji przypadającej w sobotę 23 rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"Priorytet polskiej polityki zagranicznej"

- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając historyczne znaczenie aktu przystąpienia przez Rzeczpospolitą Polską do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i formalnego stania się pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, wraz z Republiką Czeską oraz Republiką Węgierską w dniu 12 marca 1999 r., upamiętniają to doniosłe wydarzenie w przededniu 23. rocznicy tej decyzji - głosi uchwała.

W uchwale podkreślono, że "Polska, będąc boleśnie doświadczona tragiczną historią XX wieku, walką z dwoma zbrodniczymi totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym, podjęła w politycznym konsensusie wysiłek trwałego zakotwiczenia w strukturach zachodniego świata opartego o zasady demokracji i samostanowienia narodów". "Wyrazem tego jest obecność Rzeczypospolitej Polskiej w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, którego członkostwo uznaje się za priorytet polskiej polityki zagranicznej" - czytamy.

"Doceniając zaangażowanie i prace wszystkich osób, które przyczyniły się do skutecznej realizacji tego celu oraz spełnienia marzenia polskiego społeczeństwa o członkostwie w Sojuszu Północnoatlantyckim, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa im wyrazy wdzięczności i szacunku" - głosi uchwała.

REKLAMA

"Polityki otwartych drzwi"

Jak zaznaczono, Sejm oraz Senat popierają "utrzymanie polityki otwartych drzwi Sojuszu Północnoatlantyckiego, która przyczyniła się do historycznego sukcesu Paktu, poszerzając strefę wolności i bezpieczeństwa w całej Europie".

"Bronimy prawa każdego suwerennego państwa do decydowania o swojej przyszłości i wyboru sojuszy, odrzucając wszelkie próby tworzenia stref wpływu w Europie. Gwarancje bezpieczeństwa i pokoju zapewniane przez NATO, w tym w szczególności art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który zakłada kolektywną obronę, »łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego«, stanowią fundament ładu światowego i ochrony demokratycznych wartości" - napisano w uchwale.

"Zbrodniczy reżim rosyjski"

Według uchwały Sejm oraz Senat "nie mogą przejść obojętnie wobec bieżących wydarzeń związanych z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na suwerenne państwo ukraińskie i naród ukraiński". "Zbrodniczy reżim rosyjski, łamiąc wszelkie normy prawne i zobowiązania międzynarodowe, zaatakował Ukrainę i wywołał niespotykany od czasu II wojny światowej kryzys polityczny, gospodarczy a przede wszystkim humanitarny" - podkreślono.

W uchwale zaapelowano także "do rządów i parlamentów państw członkowskich NATO oraz państw stowarzyszonych o kontynuowanie solidarnych działań służących zapewnieniu bezpieczeństwa światowego, oraz zdecydowanego przeciwdziałania rosyjskiej agresji i łamaniu podstawowych zasad prawa międzynarodowego, w tym humanitarnego".

REKLAMA

Sejm oraz Senat wezwały też do "konsekwentnego wzmacniania więzi transatlantyckich, oraz kontynuowania solidarnego przeciwdziałania agresji rosyjskiej i udzielania Ukrainie wszechstronnego wsparcia, które mogą skutecznie przyczynić się do zakończenia działań zbrojnych".

Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej