Ilu uchodźców z Ukrainy jest już w Polsce? Straż Graniczna podała nowe dane
Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej, poinformowała, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która nastąpiła 24 lutego, do Polski z tego kraju przybyło 1 675 000 osób.
2022-03-13, 09:17
Z przekazanych informacji wynika, że wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 79 800 osób, czyli o blisko 5 procent więcej niż dzień wcześniej. Najwięcej na przejściach w: Medyce - 21,5 tysiąca, Dorohusku - 12 800 i Hrebennem - 11 tysięcy.
Dzisiaj do 7.00 rano do Polski z Ukrainy przyjechało 16 800 osób.
Pomoc na granicy
Na przejściach granicznych są wolontariusze oraz organizacje pomocowe. Rozdają żywność i środki higieny, udzielają pomocy medycznej oraz kierują do miejsc, w których uchodźcy mogą odpocząć i poczekać na dalszą podróż.
Ustawa o pomocy Ukrainie
Z kolei w środę Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W nocy z piątku na sobotę Senat przyjął w sumie 60 poprawek do ustawy; kilkanaście z nich przyjął w sobotę rano Sejm.
REKLAMA
W sobotę wieczorem - jak poinformowała szef Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych - ustawę podpisał Andrzej Duda. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i będą obowiązywać, co do zasady, z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną.
- "Oni walczą też dla nas i za nas". Premier: gdy pomagamy Ukraińcom, walczymy o polską niepodległość
- "Jestem wdzięczny za pomoc i serce". Prezydent odwiedził punkt pomocy uchodźcom w Krakowie
Posłuchaj
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
REKLAMA
nj
REKLAMA