Wiceszef MSWiA: samorządy dostają pieniądze z budżetu za nadawanie PESEL uchodźcom z Ukrainy
16 marca ruszył proces nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy. - Zadania związane z prowadzeniem rejestru dla uchodźców z Ukrainy są finansowane z budżetu państwa - podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
2022-03-16, 16:20
- Chce jasno powiedzieć, że dziś i w ciągu najbliższych kilku dni i tygodni, liczba osób i skala problemu, z jakim w tej chwili mamy do czynienia, liczba osób, która będzie chciała wyrobić numer PESEL (…) będzie tak duża, że kolejki w urzędach samorządowych są nieuniknione - oznajmił Paweł Szefernaker. Przyznał, że dziś w wielu miejscach widzieliśmy te kolejki.
- Rząd robi wszystko, aby wesprzeć samorządy w tej ciężkiej pracy. Wszystkie zadania, które samorządy otrzymały na mocy specustawy, także zadania z prowadzeniem rejestru dla uchodźców z Ukrainy są finansowane z budżetu państwa - przekazał.
Zapewnił, że w całym kraju ponad 1 tys. pracowników administracji już jest do dyspozycji samorządów, tak żeby te osoby mogły wspierać administrację samorządową w wydawaniu numerów PESEL dla uchodźców. - Tam, gdzie jest taka możliwość wspieramy samorządy sprzętowo - dodał.
Wiceszef MSWiA zapowiedział, że największy w Polsce punkt masowego udzielenia numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy ruszy w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie. - To będzie około 100 stanowisk, gdzie w jednym momencie będzie można wydać numer PESEL stu osobom. Zakładamy, że w tym punkcie, prowadzonym przez miasto stołeczne Warszawa, trwają już w tej chwili przygotowania, zakładamy, że w sobotę ruszy, we współpracy rządu i samorządu Warszawy - mówił Paweł Szefernaker na konferencji prasowej w środę.
REKLAMA
Jak dodał, w tym punkcie pracować będą przede wszystkim pracownicy samorządu warszawskiego, ze wsparciem urzędników administracji rządowej. - Wszyscy jesteśmy jedną administracją publiczną, w tej sytuacji - wszystkie ręce na pokład. Musimy się wspierać w zadaniach, których przez agresję Rosji na Ukrainę mamy w tej chwili dużo więcej - mówił Szefernaker.
Wiceszef MSWiA powiedział też, że drugi taki punkt funkcjonuje od środy także w Krakowie.
Posłuchaj
Posłuchaj
Na mocy specustawy, od 16 marca uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. To da osobom uciekającym przed wojną dostęp do polskich usług publicznych. Wnioski można składać w dowolnym urzędzie gminy.
Czytaj także:
REKLAMA
- Wiemy, ilu uczniów z Ukrainy przyjęły polskie szkoły. Czarnek: liczba rośnie lawinowo
- Polskie koleje stają na wysokości zadania. Już ponad tysiąc pociągów zabrało uchodźców z granicy
paw/
REKLAMA