PKN Orlen zamówił już kilkadziesiąt tankowców z nierosyjską ropą. Obajtek: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

PKN Orlen zamówił około 28 tankowców z ropą, aby uniezależnić polski system od ropy rosyjskiej, poinformował prezes Daniel Obajtek. Spółka nie zamierza także zrezygnować z obecnej polityki dywidendowej i będzie nadal dzielić się z akcjonariuszami częścią zysku.

2022-03-30, 11:35

PKN Orlen zamówił już kilkadziesiąt tankowców z nierosyjską ropą. Obajtek: jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

- Po inwazji Rosji na Ukrainę PKN Orlen zamówił około 28 tankowców z ropą, aby uniezależnić polski system od ropy rosyjskiej - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

- Dostosowaliśmy nasze rafinerie, by można było dobrać taki koszyk gatunków ropy, by one były optymalne dla naszych rafinerii i to udało się nam zrobić. Po wybuchu wojny zamówiliśmy około 28 tankowców, które zabezpieczają w pełni nasz system. Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i realizujemy go bardzo mocno i bardzo konsekwentnie. Już od paru lat prowadzimy bardzo intensywny proces dywersyfikacji" - podkreślił prezes Obajtek.

Przypomniał, że jeżeli chodzi o należącą do Orlenu rafinerię na Litwie w Możejkach, która była zaopatrzona w ropę naftową z kierunku wschodniego, to już obecnie ropa przez nią przerabiana pochodzi z innych kierunków niż wschodni.

Obajtek powiedział też, że PKN Orlen cały czas pracuje nad połączeniem z Grupą Lotos i Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG).

REKLAMA

- Realizujemy bardzo ambitny plan (...), w tym roku na pewno nastąpi połączenie, następnie połączenie związane z przejęciem choćby nawet Lotosu czy też związane z przejęciem PGNiG. (...) Jesteśmy praktycznie na finale i przeprowadzimy to w tym roku, bo jest to konieczne dla całej naszej gospodarki i dla bezpieczeństwa naszego państwa - powiedział Obajtek.

Polityka dywidendowa pozostaje

PKN Orlen nie zamierza zrezygnować z obecnej polityki dywidendowej, będzie nadal dzielił się z akcjonariuszami częścią zysku.

- PKN Orlen jest odpowiedzialną firmą. Polityka dywidendowa musi być odpowiedzialna i ciągła. Nie można jej zmieniać nagle. (...) Przychody Orlenu nie wskazują na to, byśmy mogli zrezygnować z polityki dywidendowej - powiedział Obajtek.

- Ona wzmacnia koncern, wzmacnia wiarygodność koncernu, wzmacnia jego atrakcyjność w tym zakresie i w momencie, kiedy jesteśmy w procesach fuzji, musimy pokazać, że jesteśmy koncernem odpowiedzialnym, stabilnym i ta stabilna polityka wypłaty dywidendy będzie trwała w tym zakresie - dodał prezes PKN Orlen.

REKLAMA

Obajtek poinformował też, że Orlen nadal będzie stosować politykę dywidendową, aby być atrakcyjną firmą dla akcjonariuszy, co pozwoli na zdobywanie kapitału na dalsze inwestycje.

IAR/PAP/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej