Komunikacja kolejowa dla uchodźców z Ukrainy: nowe zasady wydawania bezpłatnych biletów. Zobacz, co się zmieni

Z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity skorzystało dotychczas ponad milion 68 tysięcy Ukraińców uciekających przed wojną - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Od jutra zmieniają się zasady wydawania bezpłatnych biletów.

2022-03-31, 18:19

Komunikacja kolejowa dla uchodźców z Ukrainy: nowe zasady wydawania bezpłatnych biletów. Zobacz, co się zmieni

Od 24 lutego - czyli od początku ataku Rosji na Ukrainę - do dziś z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 1971 pociągów, w tym 1561 pociągów stałego kursowania i 410 pociągów dodatkowych. Łącznie ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 411 tysięcy pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym prawie 252 tysiące pociągami stałego kursowania i ponad 159 tysięcy pociągami specjalnymi.

Bezpłatne przejazdy

Do dziś z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma i Krakowa wyjechały 804 pociągi z uchodźcami, w tym 635 pociągów stałego kursowania i 169 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie prawie 289 tysięcy osób. Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów Ukraińcom oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier.

Czytaj także:

Tymczasem od jutra zmieniają się zasady wydawania bezpłatnych biletów. Do końca marca bezpłatne bilety mogły otrzymywać wszystkie osoby, które legitymowały się ukraińskim paszportem. 

REKLAMA

Od jutra do 30 kwietnia z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity będą mogli skorzystać: dzieci i młodzież do 18. roku życia, kobiety, mężczyźni powyżej 60. roku życia oraz mężczyźni w wieku 18-60 lat z niepełnosprawnością.

Czytaj także:

Dokumentami, które poświadczają prawo do skorzystania z bezpłatnego przejazdu, są: ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego tego roku lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL, w którym oznaczono status cudzoziemca jako osoby, która przekroczyła granicę po 24 lutego.

REKLAMA

Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechały 2 miliony 393 tysiące osób.

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej