Rosjanie przymusowo wywożą ludność Izium. "Wróg tworzy tymczasowe obozy"
Ukraińska rzecznik praw człowieka Ludmyła Denisowa napisała, że mieszkańcy okupowanego miasta Izium w obwodzie charkowskim we wschodniej Ukrainie są przymusowo wywożeni przez rosyjskie wojska na terytorium Federacji Rosyjskiej.
2022-04-05, 14:29
"Wróg tworzy tymczasowe korytarze i obozy, przez które ukraińscy obywatele są wywożeni do Rosji" - przekazała Denisowa.
Jak skomentowała, nie jest to pierwszy raz, gdy rosyjskie wojska stosują taką taktykę. "Po doprowadzeniu miasta do sytuacji krytycznej, wróg oferuje korytarz do Rosji, pozornie w celu ratowania ludzi, nie pozostawiając im jednak wyboru" - opisała rzecznik.
Denisowa zacytowała rosyjskie media, wedle których z Ukrainy od początku wojny z Rosją wywieziono 615 tys. osób, w tym 121 tys. dzieci. Nazwała takie traktowanie cywilów zbrodnią przeciwko ludzkości i wezwała komisję ONZ ds. zbadania naruszeń praw człowieka w czasie rosyjskiej inwazji militarnej na Ukrainie, aby powołała specjalną misję ekspertów. Misja ta miałaby zbadać zbrodnię wojenną, jaką jest według Denisowej przymusowa wywózka ukraińskich obywateli do Rosji.
Media oburzone masakrą cywilów
Wcześniej w poniedziałek francuskie media nazwały "rzezią i horrorem" rosyjskie zbrodnie wojenne w okolicach Kijowa. Zdjęcia wykonane w miejscowości Bucza, w której odkryto masowe groby, znalazły się na pierwszych stronach francuskich gazet. Oburzenie masakrą cywilów wyraziła też klasa polityczna.
REKLAMA
"Barbarzyństwo" - napisał na pierwszej stronie wydania lewicowy "Libération". "To już nie jest wojna, to rzeź" - stwierdziła redakcja dziennika, dodając, że Władimir Putin ponosi "przytłaczającą odpowiedzialność za tę sytuację". Gazeta wezwała też do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję. "Tak, będzie nas to kosztowało, ale czy te zdjęcia nie sprawiają, że są one konieczne?" - pyta redakcja.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dn
REKLAMA