Premier zapowiedział zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Trwają konsultacje z KNF i NBP

- Pracujemy z najważniejszymi ludźmi z rynku finansowego, z szefem KNF i prezesem NBP, nad zmianami w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

2022-04-12, 10:52

Premier zapowiedział zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Trwają konsultacje z KNF i NBP

- Planujemy różne działania w zakresie ochrony kredytobiorców. Miejmy na uwadze, że już zostało skonstruowanych kilka funduszy, w tym Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który słabo działa - do tej pory niewiele osób mogło z niego skorzystać. Pracujemy z najważniejszymi ludźmi z rynku finansowego, z szefem KNF i prezesem NBP, nad zmianami w tym funduszu, nad tym, aby z tego funduszu można realnie skorzystać - powiedział na konferencji w Żabiej Woli premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że to jeden kierunek działań, ale są także inne. Premier wyraził nadzieję, że doprowadzą one do tego, że rosnące stopy procentowe zostaną zamortyzowane.

- Ważne, aby każdy wiedział, że to skutek +putinflacji+, że to efekt wojny na Ukrainie, żebyśmy potrafili połączyć kropki na rysunku. To nie jest samoistne zdarzenie makro, dzieje się tak za przyczyną wojny na Ukrainie, którą rozpętał Putin - dodał premier.

Kto może skorzystać z FWK?

Według Ministerstwa Finansów osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, mogą liczyć na wsparcie z FWK w kwocie do 2 tys. zł miesięcznie przez okres 3 lat.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to mechanizm zapewniający pomoc dla kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i są zobowiązani do spłaty rat kredytu mieszkaniowego. Rozwiązania FWK w postaci promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia skierowane są także dla kredytobiorców, którzy sprzedali kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego.

Aby uzyskać wsparcie kredytobiorca powinien złożyć wniosek do kredytodawcy. Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostała część rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia zostanie umorzona.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej