Rocznica zbrodni w Katyniu. Premier złożył kwiaty przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

Premier Mateusz Morawiecki złożył kwiaty przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Szef rządu we wpisie na Facebooku przypomniał o rocznicy odkrycia masowych grobów polskich oficerów w Katyniu. Podkreślił, że zamordowani w Katyniu i w wielu innych miejscach masowego ludobójstwa zginęli dlatego, że byli Polakami.

2022-04-13, 12:49

Rocznica zbrodni w Katyniu. Premier złożył kwiaty przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

"Zbrodnia w Katyniu była kontynuacją antypolskich działań sowieckich władz z okresu międzywojennego. Polacy mieli zostać ukarani, bo powstrzymali w 1920 roku marsz bolszewicki na Europę" - napisał szef rządu. Wskazał, że mimo sowieckiej propagandy Polacy od samego początku wiedzieli, kto stał za zbrodnią katyńską.

"Niestety, prawda o Katyniu musiała długo przebijać się do świadomości opinii publicznej na Zachodzie. Nikt nie jest tak ślepy, jak ci, którzy nie chcą widzieć - tę sentencję należałoby skierować do tych osób wolnego świata, którzy znając prawdę, woleli milczeć. Byli niewolnikami sowieckiej metody śmierci przez zapomnienie, czyli pomijania niewygodnych faktów" - napisał premier Mateusz Morawiecki. W swoim wpisie przypomniał również, że Sowieci w akcie ludobójstwa zamordowali około 150 tysięcy Polaków, którzy mieszkali w granicach Związku Sowieckiego.

Zbrodnia katyńska

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przypada w rocznicę opublikowania przez Niemcy - 13 kwietnia 1943 roku - oficjalnej informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez bolszewików.

Pierwsze transporty polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach jenieckich na terytorium Związku Radzieckiego wyruszyły do Katynia 3 kwietnia 1940 roku. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: nie można zapomnieć o zbrodni katyńskiej (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Zgładzenie polskich jeńców zostało przeprowadzone w tzw. trybie specjalnym, bez sądów, bez wyroków, na podstawie list śmierci. Funkcjonariusze NKWD mordowali strzałem w tył głowy. Zbrodni dokonano w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Zginęło wówczas blisko 22 tys. obywateli polskich, którzy stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej