Andrzej Melak: pamięć o zbrodni katyńskiej jest żywa także poza Polską
- Tam, na węgierskiej ziemi odbywały się uroczystości związane ze zbrodnią katyńską. Jakże są one aktualne dzisiaj, gdy ten sam zbir, morderca dokonuje ludobójstwa w Ukrainie - mówił we wtorek prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak na mszy w intencji ofiar mordu katyńskiego.
2022-04-14, 01:31
W Bazylice świętego Krzyża w Warszawie odprawiono Mszę świętą w intencji pomordowanych w Katyniu. 82 lata temu władze Związku Sowieckiego wydały wyrok śmierci na prawie 22 tysiące polskich jeńców wojennych, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD w Katyniu i innych miejscach kaźni na terenie ZSRR.
»Katyń. Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia«
Prezes Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak przypominał, że o zbrodni katyńskiej pamięta się także poza granicami kraju. - Wróciłem z Budapesztu kilka godzin temu. Tam, na węgierskiej ziemi odbywały się uroczystości związane ze zbrodnią katyńską. Jakże są one aktualne dzisiaj, gdy ten sam zbir, morderca dokonuje ludobójstwa w Ukrainie - podkreślał Andrzej Melak.
"Dowody kontynuacji bestialskiej rosyjskiej polityki"
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do uczestników uroczystości podkreślał, jak niska jest dla sowieckiego i rosyjskiego totalitaryzmu wartość życia człowieka. List odczytał Szef Gabinetu Politycznego szefa MON Łukasz Kudlicki.
REKLAMA
"Jak pogardzają prawem humanitarnym, stworzonym przez społeczność międzynarodową by chronić bezbronnych. Jak traktują podbite, częstokroć pod obłudnym i kłamliwym pretekstem wyzwolenia - narody, ale też jak traktują swój własny naród. Dziś, w dzielnie walczącej o swoją suwerenność Ukrainie, widzimy dowody kontynuacji tej bestialskiej rosyjskiej polityki, opartej o niewyobrażalne okrucieństwo i bezgraniczną przemoc wobec niewinnych" - pisał minister Mariusz Błaszczak.
Hołd oddany zamordowanym za wierność ojczyźnie
Po Mszy świętej w Kaplicy Katyńskiej złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze pamięci. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli między innymi przedstawiciele rządu, wojska polskiego oraz Komitetu Katyńskiego.
Tradycja Mszy świętych katyńskich odprawianych w bazylice św. Krzyża w Warszawie sięga lat 70. To hołd oddany tym, którzy w dowód wierności Ojczyźnie złożyli najwyższą ofiarę życia: oficerom Wojska Polskiego, Policji Państwowej i Straży Granicznej. To również pamięć i cześć dla cywilnych jeńców wojennych: prawników, duchownych, lekarzy, pracowników administracji państwowej, nauczycieli, leśników, instruktorów harcerstwa i pozostałym z elity intelektualnej II Rzeczypospolitej.
Posłuchaj
Egzekucji polskiej inteligencji dokonywano między innymi w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze i Bykowni. W ich wyniku Sowieci wymordowali ponad 22 tys. Polaków, w tym oficerów, policjantów i leśników. Do tej pory nie udało się znaleźć grobów wszystkich ofiar, nie jest znany między innymi los oficerów z tzw. listy białoruskiej.
REKLAMA
![13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm w listopadzie 2007. 13 kwietnia 1943 w Berlinie ujawniono informację o odkryciu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZR (PAP)](http://static.prsa.pl/images/f456271f-b3c3-4e65-95bb-d2cc64ff9481.jpg)
- Prof. Jan Żaryn: zbrodnia katyńska była zemstą Stalina za rok 1920
- Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Archiwalne nagrania Polskiego Radia
- Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici
mbl
REKLAMA