Kwalifikacje zawodowe Ukraińców. Szefernaker podał nowe informacje
Wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker poinformował, że "razem z przedsiębiorcami przygotowujemy narzędzie pozwalające Ukraińcom z numerem PESEL na umieszczenie swoich kwalifikacji zawodowych na przeznaczony do tego portal".
2022-04-15, 10:17
Paweł Szefernaker poinformował w piątek w rozmowie z wprost.pl, że do tej pory o numer PESEL wystąpiło ponad 860 tys. uchodźców. Jego zdaniem w najbliższych dniach liczba ta przekroczy milion.
"Jak najlepsze warunki"
Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy zaznaczył, że strona rządowa zakłada, że osoby rejestrujące się w bazie PESEL to osoby, które chcą w Polsce pozostać na dłużej. Dodał, że osobom tym rząd chce stworzyć jak najlepsze warunki.
- Jest wiele różnych pytań ze strony Ukraińców. My musimy jednolicie w skali kraju na nie wszystkie odpowiedzieć. To muszą być rozwiązania systemowe - zaznaczył.
Szefernaker poinformował również, że rząd przygotowuje razem z przedsiębiorcami narzędzie, które pozwoli na to, żeby każdy Ukrainiec, który otrzyma numer PESEL, mógł umieścić swoje kwalifikacje zawodowe na przeznaczonym do tego portalu.
REKLAMA
- Żeby przedsiębiorcy wiedzieli, kogo mamy na rynku, żeby rząd wiedział, jakie stworzyć warunki, żeby ten rynek jeszcze lepiej ukształtować, a ci, którzy chcą podjąć pracę - żeby realnie mieli dostęp do przedsiębiorców i żeby pokazali swoje kwalifikacje - mówił.
Rozmowy z przedsiębiorcami
Dodał, że trwają w tej kwestii rozmowy z przedsiębiorcami o tym, jak miałoby to wyglądać. - Rozmawiamy też ze związkami zawodowymi, żeby to było w konsensusie na ryku pracy - powiedział. Zaznaczył, że prace koordynuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a od strony technicznej sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. - Myślę, że na początku maja będziemy mogli już z tym ruszyć - ocenił Szefernaker.
Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy mówiąc o pracach nad systemowym rozwiązaniem w kwestii pomocy Ukraińcom, podkreślał, że to musi być system, który pozwoli, żeby osoby z Ukrainy, które chcą zostać w Polsce, w kolejnych miesiącach miały stworzoną perspektywę.
- My nad tym pracujemy, myślę, że w ciągu najbliższych czterech tygodni to są najważniejsze sprawy, które trzeba usystematyzować w relacjach tych wszystkich podmiotów, które pomagają. Także dostosować prawo, aby samorząd, rząd, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy mieli jasne możliwości pomocy systemowej - powiedział.
REKLAMA
Zwrócił też uwagę, że ważną kwestią jest przekonanie Ukraińców, żeby nie bali się jechać na polską prowincję, do mniejszych miejscowości. - Tam są znaczące rezerwy, jeżeli chodzi o pracę, miejsca do mieszkania, szkoły - mówił.
W piątek Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski wjechało z tego kraju ponad 2,757 mln osób. W czwartek funkcjonariusze SG odprawili 26,8 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 6,2 tys.
- Ambasador Ukrainy dziękuje Polakom za pomoc. "To nasza wspólna walka o europejską przyszłość"
- Środki UE na pomoc uchodźcom. Polityk opozycji deklaruje: w tej sprawie będziemy mówić z rządem jednym głosem
- "Młyny biurokracji mielą bardzo powoli". Premier Morawiecki o dodatkowym wsparciu z KE
dz
REKLAMA
REKLAMA