Koniec z węglem z Rosji i Białorusi. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę wprowadzającą zakaz importu oraz tranzytu węgla i koksu pochodzącego z Rosji i Białorusi. W ustawie znalazł się też zapis o zamrażaniu majątków osób i podmiotów wskazanych na liście sankcyjnej, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę.
2022-04-15, 16:37
Podstawowym celem ustawy jest przyjęcie rozwiązań prawnych na poziomie krajowym, tak by możliwe było skuteczne stosowanie przepisów Unii Europejskiej. Te zostały wydane w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Senat we wtorek wniósł do ustawy 30 poprawek. Sejm w środę zaakceptował m.in. zmiany o charakterze legislacyjnym. Część poprawek jednak odrzucił, w tym poprawkę zakładającą wprowadzenie zakazu na import i tranzyt gazu płynnego LPG z Rosji i z Białorusi.
Gorąco w Sejmie podczas prac
Przed głosowaniem poprawki na mównicę wyszedł wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- Mimo że jesteśmy za sankcjami, uważamy, że ta poprawka jest poprawką złą i szkodliwą - powiedział. Podkreślił m.in, że gdyby została teraz przyjęta, 3,5 mln Polaków - bo tyle jest samochodów napędzanych gazem LPG - pozbawionych byłoby możliwości tankowania tańszego paliwa. Sasin przyznał, że krajowa produkcja pokrywa jedynie ok. 20 proc. polskiego zużycia, a 65 proc. importu LPG pochodzi z Rosji. Zaznaczył jednak, że intensywnie zwiększamy możliwości produkcyjne, ale potrzeba na to kilka miesięcy.
REKLAMA
- Pracujemy nad tym, aby, jak najszybciej usunąć ten komponent rosyjski z importu - dodał. Wicepremier zadeklarował, że od importu z Rosji surowców energetycznych, w tym również LPG odejdziemy do końca roku.
Szef MSWiA zdecyduje o wpisie na listę sankcyjną
Inna senacka poprawka zakładała, że to premier będzie decydować o wpisie danego podmiotu lub osoby na listę sankcyjną. Sejm również odrzucił tę propozycję. Tym samym o wpisie na listę sankcyjną będzie decydował szef MSWiA - tak jak wcześniej uchwalił to Sejm. Zamieszczani będą na niej ci, którzy wspierają rosyjską agresję na Ukrainie oraz ci, którzy wspierają naruszenia praw człowieka i represje w Rosji lub na Białorusi.
Ustawa sankcyjna wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw, czyli w sobotę (16.04.2022).
- Ustawa sankcyjna. Sejm odrzucił część poprawek Senatu, w tym o zakazie importu LPG z Rosji
- "Stanowią w tym momencie najmniejszy problem". Jakóbik o potencjalnym wzroście cen LPG
- Sankcje wobec Rosji. Kierwiński: chciałbym, żeby premier mniej mówił, a więcej robił
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ASP
REKLAMA