Ks. Kurp SAC o świętym czasie Triduum Paschalnego: to jedna wielka Msza Święta

- Czas Triduum Paschalnego, począwszy od Wielkiego Czwartku, poprzez Wielki Piątek, po Wielką Sobotę, to jest jedna wielka liturgia, jedna wielka Msza Święta - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Grzegorz Kurp SAC (rzecznik prowincji pallotynów). Gościem Adriana Klarenbacha był również prof. Henryk Domański (PAN, socjolog). 

2022-04-16, 15:30

Ks. Kurp SAC o świętym czasie Triduum Paschalnego: to jedna wielka Msza Święta

Kościół katolicki obchodzi dziś Wielką Sobotę - dzień ciszy i oczekiwania. To również dzień odwiedzania Bożego Grobu. Po śmierci krzyżowej i złożeniu do grobu wspomina się zstąpienie Jezusa Chrystusa do otchłani. Wieczorem celebrowana jest liturgia Wigilii Paschalnej.

O symbolice Wielkiej Soboty, znaczeniu Wielkiego Tygodnia mówił ks. Grzegorz Kurp, pallotyn

- Całe Triduum Paschalne to największe święta w Kościele. Wielka Sobota jest dniem ciszy. Mamy szanse dać odpocząć naszym emocjom i myślom - zaznaczył kapłan. 

- Czas Triduum Paschalnego, począwszy od Wielkiego Czwartku, poprzez Wielki Piątek, po Wielką Sobotę, to jest jedna wielka liturgia, jedna wielka Msza Święta. Jeżeli baczny obserwator jest na tych liturgiach, to zauważy, że w Wielki Piątek wieczorna msza święta nie kończy się błogosławieństwem, i w Wielką Sobotę, podczas liturgii paschalnej, którą rozpoczynamy od poświęcenia ognia, nie zaczyna się od znaku krzyża. Dopiero błogosławieństwo na koniec liturgii Wigilii Paschalnej zakończy tę jedną wielką liturgię, która rozpoczęła się w czwartek - wyjaśnił duchowny.      

REKLAMA

Duchowny odniósł się również do uczęszczania katolików na nabożeństwa w tym szczególnym czasie. 

- Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Jako kapłani widzimy wzrost liczby wiernych uczestniczących w liturgii tego tygodnia - stwierdził. 

W ocenie pallotyna są dwa dni w Wielkim Poście, kiedy możemy mówić o największej frekwencji w kościele. - Środa Popielcowa i Wielki Piątek. Obecność wiernych w tych dniach porównywalna jest do frekwencji na pasterce czy uroczystości Bożego Ciała - dodał.

Z kolei prof. Henryk Domański komentował na antenie PR24 wyniki badań CBOS na temat praktyk religijnych Polaków w okresie Wielkiego Tygodnia. Dane te porównał z informacjami z analogicznej ankiety z 1994 roku.

REKLAMA

- Mamy świadomość zbliżania się świąt, ale nie posługujemy się już taką terminologią Kościoła. (...) W przypadku Świąt Wielkanocnych mamy dosyć widoczne oznaki desakralizacji - ocenił socjolog.   

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Ks. Grzegorz Kurp o znaczeniu liturgii Wielkiego Tygodnia ("Rozmowa PR24") 23:43
+
Dodaj do playlisty

***

Tytuł audycji: Rozmowa PR24

Prowadził: Adrian Klarenbach

REKLAMA

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN), ks. Grzegorz Kurp SAC (rzecznik prowincji pallotynów)

Data emisji: 16.04.2022

Godzina emisji: 14.33

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej