"Skala pomocy będzie rekordowa". Wojciechowski o dopłatach do nawozów

Polska pierwsza i jak na razie jako jedyna, otrzymała zgodę KE na uruchomienie pomocy publicznej w związku z wysokimi cenami nawozów - podkreślił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Dodał, że skala pomocy będzie rekordowa.

2022-04-22, 14:02

"Skala pomocy będzie rekordowa". Wojciechowski o dopłatach do nawozów
Pojawił się postulat wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich do 31 maja.Foto: Pixabay

Wojciechowski podkreślił na briefingu prasowym w Warszawie, że Polska jako pierwszy kraj i na razie jedyny otrzymała zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie pomocy publicznej dla rolników w związku z wysokimi cenami nawozów w trybie komunikatu KE z 23 marca.

- Rolnicy we wszystkich krajach są dotknięci wysokimi cenami nawozów. Tylko Polska zdecydowała się na tę pomoc - powiedział.

Szybka reakcja KE

Komisarz zapewnił, że Komisja bardzo szybko zareagowała na wniosek Polski i wydała też szybko odpowiednią zgodę. Wniosek został złożony 6 kwietnia, a decyzja Komisji zapadła 19 kwietnia.

- Komisja w pełni zaakceptowała przedłożony przez polski rząd program. Szczegóły techniczne zależą od polskiego rządu - dodał.

Duża skala pomocy

- Uzyskanie politycznej akceptacji dla takiej pomocy jest trudnym przedsięwzięciem (...) Nie wszystkie państwa stać na taką pomoc, nie wszystkie państwa się na nią zdecydują - powiedział Wojciechowski.

Czytaj także:

Komisarz zauważył, że skala pomocy publicznej w wysokości 836 mln euro, czyli blisko 4 mld zł - na którą KE wydała zgodę - w ostatnich latach w rolnictwie nie miała miejsca w żadnym z krajów członkowskich.

Czytaj także:

We wtorek resort rolnictwa informował, że KE zatwierdziła polski program dopłat do nawozów o wartości 3,9 mld zł. Beneficjenci programu będą mogli otrzymać dotacje w wysokości do 53,5 euro (250 zł) na hektar użytków zielonych i pastwisk oraz do 107 euro (500 zł) na hektar gruntów rolnych. Górnym pułapem pomocy będzie kwota odpowiadająca pomocy dla obszaru 50 hektarów.

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej