Naddniestrze stanie się nowym rejonem wojny? Konończuk o wykorzystywaniu separatyzmów przez Rosję
- Warto zauważyć, że Moskwa skutecznie wykorzystuje te separatyzmy, które współtworzyła czy wręcz tworzyła, co pozwala prowadzić politykę pod hasłem: dziel i rządź - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
2022-04-28, 20:15
Gość PR24 mówił o historii Naddniestrza. Państwo to jednostronnie oderwało się od Mołdawii 2 września 1990, deklarując pozostanie w składzie Związku Radzieckiego, podczas gdy Mołdawia wystąpiła z niego. Niepodległość ogłosiło 5 grudnia 1990 roku. Jest uznawane wyłącznie przez Abchazję i Osetię Południową, które same nie są uznawane za osobne państwa przez większość świata. Na arenie międzynarodowej Naddniestrze jest traktowane jako region autonomiczny Mołdawii.
"Odprysk Związku Sowieckiego"
- Warto zauważyć, że Moskwa skutecznie wykorzystuje te separatyzmy, które współtworzyła czy wręcz tworzyła, co pozwala prowadzić politykę pod hasłem "dziel i rządź", zachowując nad tym kontrolę. Naddniestrze to więc odprysk Związku Sowieckiego, na poziomie edukacji nawet odwołuje się do sowieckich symboli, bez jednak wsparcia Rosji ten region nie miałby racji bytu - powiedział Wojciech Konończuk.
- To także jedno z miejsc, gdzie cały czas stacjonują oddziały rosyjskie. Choć nie są one liczne, to z punktu widzenia Rosji jest niewygodny garnizon, bo w tym regionie nie ma ani jednego lotniska, co utrudnia np. rotację. Pytanie, czy teraz Rosjanie nie podejmą [próby] zmiany status quo także tego regionu. Skuteczna mogłaby być rosyjska ofensywa w kierunku obwodu odeskiego, z którym sąsiaduje Naddniestrze - powiedział Wojciech Konończuk.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Wojciech Konończuk (OSW)
Data emisji: 28.04.2022
Godzina: 19:33
REKLAMA