Rzecznik rządu: inflacja jest wysoka, ale jest to już globalny problem
- Inflacja niestety faktycznie jest wysoka, ale przecież nie tylko w Polsce. W całej europejskiej strefie euro to najwyższa inflacja w historii, mówimy o globalnym problemie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
2022-04-29, 12:46
- Putinflacja jest generowana nie od momentu generowania wojny, ale od momentu kiedy decyzja o wybuchu wojny zapadła. A ona zapadła co najmniej rok temu, kiedy na początku zeszłego roku Władimir Putin realizował swoją politykę cenową, szantażu cenowego dotyczącego gazu i innych nośników energii - powiedział rzecznik rządu.
Dodał, że przedstawiciele Polski mówili już o tym jesienią zeszłego roku, gdy ostrzegali "inne państwa przed tym, że ten szantaż energetyczny będzie w przyszłości służył zbrojeniu się Putina".
Czynniki wpływające na inflację
Stwierdził, że "inflacja niestety faktycznie jest wysoka", ale ma ona dwa czynniki, z których "jeden jest związany z przerwami w dostawach, łańcuchami dostaw, który był wywołany po Covidzie".
- Drugi najważniejszy czynnik, to kwestie wywołane cenami energii, gazu, ropy. Inflacja jest wysoka przecież nie tylko w Polsce. Jeżeli ktoś stawia taką tezę, niech zobaczy całą europejską strefę euro, tam (jest) najwyższa inflacja w historii strefy euro. W związku z tym mówimy o globalnym problemie - powiedział Müller.
REKLAMA
Tarcze obniżyły inflację
Dodał, że nie można stać biernie wobec tego problemu i dlatego już wcześniej zaproponowano tarczę antyinflacyjną.
- Szacujemy że ona ścięła szczyt inflacji o około półtora punkta procentowego do dwóch - powiedział.
Dodał, że "idzie dalszy ruch w ramach tarczy antyputinowskiej, czyli obniżenie podatków tak, aby skutki inflacji, odczuwanie jej, było mniejsze poprzez mniejsze podatki".
- Jednocześnie ryzykiem jest podejmowanie działań zbyt daleko idących w niektórych obszarach, bo mogą one powodować spiralę inflacyjną - dlatego putininflacja jest taka ciężka i trudna. Bo działania, które można podejmować w tym zakresie, mogą ją przypadkowo napędzić - powiedział.
Stwierdził, że z inflacją trzeba więc postępować "w wyważony sposób, łączyć politykę fiskalną, regulacyjną, monetarną - wszystkie aspekty, w których można dorobić".
- Z jednej strony takie instrumenty ma rząd, z drugiej - NBP. Ale pamiętajmy, że gdy NBP podwyższa stopy procentowe, to z drugiej strony słyszymy głosy, że to źle. To jest właśnie problem i trud regulowania tego w taki sposób, aby z jednej strony gasić inflację, a z drugiej - starać się, by była odczuwalnie mniejsza, w szczególności w obszarach, które dotykają zwykłych rodzin - podkreślił Müller.
Główny Urząd Statystyczny podał dziś, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 2,0 proc.
REKLAMA
Inflacja....
Czytaj także:
- Wiemy, ile wyniosła kwietniowa inflacja. Najbardziej zdrożały paliwa
- Eksperci: spowolnienie gospodarcze jest pewne, ale będzie ograniczać inflację
- Prognozy inflacyjne. Główny ekonomista MF tłumaczy wyliczenia resortu
IAR/PAP/PR24.pl/mk
REKLAMA