"Te nagrania pokazują wolę walki o niepodległość". Szef KiOR oraz prezes IPN o archiwalnych płytach Polskiego Radia
Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że nagrania archiwalnych wystąpień z września 1939 roku mają nieocenioną wartość historyczną. Z kolei Jan Józef Kasprzyk powiedział, że to pełne emocji świadectwo niezłomności i odwagi Polaków.
2022-05-08, 15:02
Polskie Radio wydało pięciopłytowy album "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku". Wydawnictwo zawiera historyczne wystąpienia postaci, które inspirowały do walki z Niemcami i obrony Polski.
Wśród archiwalnych nagrań umieszczonych na płytach są między innymi wystąpienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, komunikaty i pieśni patriotyczne zagrzewające Polaków do walki, a które były emitowane w Polskim Radiu.
"Niezwykłe świadectwo"
Karol Nawrocki podkreślił, że archiwalne nagrania z września 1939 roku są niezwykłym świadectwem wyjątkowego czasu w historii Polski. - Możemy za sprawą radia przenieść się do roku 39 i zbadać nie tylko treści, ale odczytać też emocje osób, które wypowiadały w obliczu wojny te słowa. Z tych słów bije wielka determinacja, przytomność, płynie z tych nagrań też wola walki, ale i odpowiedzialność za piastowane przez siebie stanowisko i odpowiedzialność za tych, którzy postawili nas na tych stanowiskach - mówił prezes IPN.
REKLAMA
Z kolei szef urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że nagrania zawarte w "Kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku", to pełne emocji świadectwo niezłomności i odwagi Polaków. - Pokazują te nagrania, a szczególnie przemówienia prezydenta Stefana Starzyńskiego, przede wszystkim ogromną wolę walki o niepodległość. Trudno ukryć wzruszenie, kiedy słyszy się mowę ministra Becka. Po raz pierwszy usłyszałem przemówienie Wacława Sieroszewskiego, prezesa Polskiej Akademii Literatury, który z tak nie bywałą determinacją zagrzewa rodaków do walki - ale słuchamy tych słów w sytuacji międzynarodowej, która jest bardzo podobna, to jest tak jakbyśmy słyszeli prezydenta Ukrainy - tłumaczył Jan Józef Kasprzyk.
Uroczysta premiera kolekcji płyt Polskiego Radia z 1939 roku [RELACJA]
"To jest poszukiwanie kolejnych świadectw naszej historii"
Wydany album zawiera nagrania z 93 archiwalnych płyt z 1939 roku, dlatego Polskie Radio zainicjowało akcję poszukiwań 3 części kolekcji, która do dziś jest zaginiona. Jan Józef Kasprzyk mówił, że akcja "Gdzie jest czarny neseser" i odnalezienie płyt jest niezwykle ważne.
- To jest poszukiwanie kolejnych świadectw naszej historii, kolejnych polskich relikwii i mam nadzieję, że zwieńczone sukcesem - choć pewnie nie będzie to łatwe. Odnalezienie tego i ta akcja jest chyba współcześnie jedną z najważniejszych akcji poszukiwania śladów naszej przeszłości, śladów, które są dowodem naszej bezkompromisowości w 39 roku, naszej walki, naszego męczeństwa, ale też naszego umiłowania wolności - podkreślił szef urzędu.
A wszelkie informacje na temat akcji można znaleźć w specjalnym serwisie internetowym czarnyneseser.pl. Z kolei wydawnictwo "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" można kupić w sklepie internetowym Polskiego Radia.
REKLAMA
Czytaj także:
- Płyty Polskiego Radia na liście UNESCO. Reżyser dźwięku: po raz pierwszy trafiły na nią dokumenty dźwiękowe
- Nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku na liście UNESCO. "Wciąż zaginiona jest trzecia partia płyt"
ZOBACZ KONFERENCJĘ otwierającą narodowe poszukiwania zbioru płyt z września 1939 roku:
nj
REKLAMA