9 maja 1945 roku. Prof. Grzegorz Kucharczyk o tym, co ta data oznacza dla Polski
- Jeżeli więc ktoś mówi, że Sowieci nas z czegoś "wyzwalali", trzeba pamiętać co było po tym tzw. "wyzwoleniu", które było początkiem systemowego zniewolenia - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
2022-05-08, 17:10
Dla Europy Środkowo-Wschodniej wydarzenia z 1945 roku to data niejednoznaczna. Przegrana hitlerowskich Niemiec w tym regionie oznaczała wejście w sferę wpływów Związku Sowieckiego. - W naszej części Europy było dogłębne poczucie, że - mówiąc eufemistycznie - zaczyna się okres dużej niepewności, a właściwie terroru, który już się dokonywał - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.
Historyk przypomniał, że Sowieci przekroczyli granicę Rzeczpospolitej (w granicach sprzed 1939 r.) w 1944 roku.
- To przekroczenie przez tzw. "wyzwolicielską" Armię Czerwoną już wtedy było związane z masowym terrorem, gwałtami, rabunkiem - powiedział.
Prof. Kucharczyk: "wyzwolenie" początkiem systemowego zniewolenia
- To, że w Polsce po 1945 roku doszło do degradacji życia społecznego, wspólnotowego, gospodarczego, kulturowego. To, że prześladowano np. ludzi wierzących, w ostatecznym rozrachunku było wynikiem tego, że przyszli tu Sowieci i osadzili marionetkowy reżim komunistyczny, którego jedyną legitymizacją było to, że w Polsce były sowieckie garnizony - podkreślił gość PR24.
Posłuchaj
- Jeżeli więc ktoś mówi, że Sowieci nas z czegoś "wyzwalali", trzeba pamiętać co było po tym tzw. "wyzwoleniu", które było początkiem systemowego zniewolenia - powiedział prof. Kucharczyk.
* * *
Audycja: "Pro Publico"
Prowadzący: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
REKLAMA
Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, Polska Akademia Nauk)
Data emisji: 8.05.2022
Godzina emisji: 16.35
PR24/ms
REKLAMA
Polecane
REKLAMA