Węgry sojusznikiem Rosji? Szefowa KE spotka się z Viktorem Orbanem ws. embarga na import ropy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen leci dziś na Węgry, by spotkać się z premierem Viktorem Orbanem - poinformował rzecznik Komisji Eric Mamer. Dodał, że politycy będą rozmawiać na tematy związane z europejskim bezpieczeństwem dostaw energii. Chodzi o planowane embargo na import ropy z Rosji, na co Węgry nie chcą się zgodzić.

2022-05-09, 17:34

Węgry sojusznikiem Rosji? Szefowa KE spotka się z Viktorem Orbanem ws. embarga na import ropy

Władze w Budapeszcie odrzuciły propozycję Komisji przewidującą wyłączenie spod unijnego embarga, które ma wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy. Zgodnie z nią Węgry mogłyby kupować ropę z Rosji dłużej - do końca 2024 roku.

Wczorajsze spotkanie ambasadorów unijnych krajów dotyczące sankcji zakończyło się bez porozumienia, bo - jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej - Węgry zażądały gwarancji dotyczących unijnych inwestycji, które pozwolą odłączyć się im od ropociągu tłoczącego rosyjską ropę i podłączyć do rurociągu z Chorwacji.

"Cynizm, hipokryzja, bezczelność"

Postawą Węgier jest oburzona grupa krajów, w tym Polska. - Każdy kraj ponosi koszty związane z sankcjami. Restrykcje w sektorze drogowym najmocniej uderzyły w Polskę, natomiast w sektorze lotniczym w Irlandię, ale te kraje nie blokowały negocjacji - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów.

Drugi z rozmówców Beaty Płomeckiej skomentował krótko: "cynizm, hipokryzja i bezczelność, wszelkie granice zostały przekroczone, Węgry potwierdzają, że są lojalnym sojusznikiem Moskwy".

REKLAMA

Szósty pakiet sankcji wobec Rosji zawierający embargo na import ropy miał być przyjęty przed 9 maja - Dniem Europy w Unii i Dniem Zwycięstwa w Rosji. Opór Węgier to uniemożliwił.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej