Rosja zdegradowana, Czechy zajęły jej miejsce. Zmiany w Radzie Praw Człowieka ONZ

We wtorek Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało, że Czechy zastąpią w Radzie Praw Człowieka Rosję, której członkostwo zostało zawieszone po agresji na Ukrainę. Szef czeskiego MSZ Jan Lipavsky podziękował państwom członkowskim ONZ za zaufanie.

2022-05-10, 23:53

Rosja zdegradowana, Czechy zajęły jej miejsce. Zmiany w Radzie Praw Człowieka ONZ
ONZ: szef RE oskarżył Rosję o wywołanie światowego kryzysu żywnościowego, ambasador Rosji opuścił salę. Foto: Shutterstock/Drop of Light

Lipavsky uznał, że to, iż Republika Czeska zastąpiła w Radzie Praw Człowieka Rosję, która dopuszcza się zbrodni wojennych, ma znaczenie symboliczne. Zdaniem ministra decyzja ta jest wielką szansą dla Czech, które chcą być zaangażowane w politykę ochrony i promowania praw człowieka.

Premier Czech Petr Fiala z zadowoleniem przyjął fakt, że jego kraj uzyskał dodatkową możliwość działania na rzecz poszanowania praw człowieka na arenie międzynarodowej.

Lipavski powiedział, że Czechy w czwartek wezmą udział w posiedzeniu Rady jako jej pełnoprawny członek. Tematem obrad ma być łamanie praw człowieka przez rosyjskie wojska na Ukrainie.

Rada może przyjąć rezolucję dotyczącą prowadzenia dochodzeń w sprawie zbrodni na Ukrainie. Czechy będą członkiem Rady Praw Człowieka ONZ do końca 2023 roku. W ramach uczestniczenia w jej pracach chcą także wspierać niezależne media i wolność prasy.

REKLAMA

Wojna na Ukrainie. Ogrom ofiar

Dotychczas ONZ informowała o co najmniej trzech tysiącach cywilów, którzy zginęli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Teraz szefowa misji monitorującej ONZ mówi, że w czasie wojny zginęło o wiele więcej ludzi. Podczas konferencji prasowej w Genewie Matilda Bogner nie potrafiła jednak podać przybliżonej liczby zabitych. Mówiła, że tysiące osób, o których świat na razie się nie dowiedział mogły zginąć w Mariupolu, gdzie toczą się walki i nie ma tam dostępu.

Posłuchaj

ONZ o liczbie zabitych cywilów. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Przedstawicielka misji poinformowała też, że grupa ma wiele dowodów na popełnione na Ukrainie zbrodnie wojenne. - W Buczy oraz w innych miastach w rejonie Kijowa, które były okupowane przez rosyjskie wojska, mamy informacje o co najmniej 300 egzekucjach mężczyzn, kobiet i dzieci. Ta liczba stale rośnie, bo wciąż na miejscu badamy to, co się działo - dodała.

ONZ informuje też, że co najmniej 200 Ukraińców zaginęło bez śladu, prawdopodobnie w wyniku działań rosyjskiego wojska. Rosjanie zniszczyli też co najmniej 50 kościołów, meczetów i synagog na Ukrainie.

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej