Z sąsiadem Polski o pomocy Ukrainie. Prezydent udaje się z wizytą na Słowację
Prezydent Andrzej Duda poleci na Słowację, gdzie w Bratysławie spotka się między innymi ze swoją słowacką odpowiedniczką, Zuzaną Czaputową.Wizyta Andrzeja Dudy na Słowacji ma być w całości poświęcona współpracy na rzecz pomocy Ukrainie.
2022-05-11, 05:56
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch dodatkowo zwraca uwagę, że Słowacja jest jednym z najbliższych partnerów Polski, obok państw bałtyckich i Czech. Krajem, który, jak mówi, "rozumie złożoność sytuacji na Ukrainie i konieczność pomocy".
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Kolejna wizyta w sprawie pomocy Ukrainie
Po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputową Andrzej Duda będzie również rozmawiał z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollárem oraz premierem Słowacji Eduardem Hegerem.
Kancelaria Prezydent zaznacza, że Andrzej Duda odbywa w sprawie Ukrainy serię podróży zagranicznych - niedawno był w Czechach, a w piątek leci do Estonii.
REKLAMA
Spór o embargo na rosyjską ropę
Słowacja jest jednym z krajów, które przeciwstawiają się unijnemu embargu na import ropy naftowej z Rosji. W UE wyłoniły się dwa obozy państw, które są sceptyczne wobec niektórych elementów propozycji Komisji Europejskiej. W pierwszym najbardziej aktywne są Węgry, które sprzeciwiają się planom nałożenia embarga ze względu na uzależnienie swej gospodarki od rosyjskiego surowca. W tej grupie są też Czechy i Słowacja. UE proponuje tym państwom tymczasowe odroczenie embarga, które w ich przypadku weszłoby w życie w 2024 roku. Jednak takie ustępstwo Unii na razie nie wystarczyło do wypracowania kompromisu.
W drugiej "sceptycznej" grupie, jak informują źródła, są Grecja, Cypr i Malta, które sprzeciwiają się z kolei objęciu sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę. Według nieoficjalnych informacji nowa wersja pakietu będzie zakładała prawdopodobnie zniesienie takiego zakazu, po naciskach tych śródziemnomorskich państw.
Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty.
- Europejscy przywódcy wspólnie dla Ukrainy. "Konieczne jest szybkie działanie"
- Prezydent Zełenski: szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji jest konieczny
- Embargo na ropę z Rosji. Ekspert OSW nie wyklucza kompromisowego rozwiązania w UE
mbl
REKLAMA