"Ukraina kluczowa dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie". KE przedstawi plan wsparcia eksportu

W środę Komisja Europejska przedstawi plan pomocy w eksporcie ukraińskich zbóż na Bliski Wschód i do Afryki - poinformował podczas otwarcia Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi komisarz UE ds. rolnictwa. Janusz Wojciechowski.

2022-05-11, 08:15

"Ukraina kluczowa dla bezpieczeństwa żywnościowego na świecie". KE przedstawi plan wsparcia eksportu
W tym roku w związku z wojną na Ukrainie może wystapić deficyt zbóż na światowym rynku.Foto: Deyana Stefanova Robova/ Shutterstock

O bezpieczeństwie żywnościowym po pandemii i inwazji rosyjskiej na Ukrainie mają rozmawiać uczestnicy 33. sesji Regionalnej Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022 r., która rozpoczęła się we wtorek w Łodzi.

W inauguracji konferencji uczestniczyli m.in. dyrektor generalny FAO Qu Dongyu, przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau.

Wyzwania dla producentów żywności

W łódzkim spotkaniu wziął udział także komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, który w swoim przemówieniu zaakcentował wyzwania czekające producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej.

- Brutalna agresja Rosji na Ukrainę oprócz przerażającej liczby ofiar powoduje również ogromne straty w produkcji żywności, w rolnictwie i infrastrukturze rolniczej. Patrzymy na to z największym niepokojem - podkreślił.

REKLAMA

- Ukraina, która spełniała dotychczas rolę ważnego eksportera żywności w wiele regionów świata boryka się dziś z trudnościami w eksporcie wyżywienia. Wielkim wyzwanie jest to, aby w tym pomóc - zaznaczył Wojciechowski. - Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dużej części świata - podkreślił.

- W środę Komisja Europejska wyda komunikat w tej sprawie i przedstawi plan swoich działań, w jaki sposób sama Komisja i państwa członkowskie mogą pomóc w zapewnieniu eksportu ukraińskich zbóż, w takie regiony świata jak Bliski Wschód i Afryka - poinformował w Łodzi unijny komisarz ds. rolnictwa. - Musimy też przemyśleć naszą strategię długofalową, jak wzmacniać bezpieczeństwo żywnościowe wobec tych trudnych wyzwań - dodał.

Konsekwencje rosyjskiej agresji

W przemówieniach inaugurujących sesję konferencji FAO podkreślano znaczenie debaty o konsekwencjach agresji Rosji na Ukrainę dla światowego rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Otwierający konferencję dyrektor generalny FAO Qu Dongyu podkreślił, że rośnie znaczenie naszego kraju w produkcji żywności. "Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa" - zaznaczył. "Jest to również jedno z najbardziej konkurencyjnych państw dla rolnictwa i produkcji żywności w Europie" - wskazał szef FAO.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przemawiając podczas uroczystego otwarcia konferencji zwrócił uwagę na rangę problemów, które mają być omawiane na sesji.

REKLAMA


- W związku z trudną sytuacją ekonomiczną i polityczną, w jakim znalazł się świat i nasz region, chciałbym aby ta konferencja umożliwiła znalezienie rozwiązań tych problemów - podkreślił wicepremier.

Jak zaznaczył Kowalczyk, rosyjska inwazja na Ukrainę, która jest znaczącym producentem żywności na świecie, generuje kolejne zagrożenie również dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego.

- Tym większe znaczenie mają inicjatywy w ramach ONZ i współpraca z FAO, które jest najważniejszym światowym forum dotyczącym standardów i wytycznych w zakresie systemów żywnościowych. Konferencje regionalne pozwalają na uwzględnienie specyfiki i potrzeb regionalnych grup członkowskich w pracach organizacji - wskazał.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że ważne jest, aby FAO zostało wrażliwe na potrzeby państw członkowskich.

REKLAMA

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w inauguracyjnym przemówieniu zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach bezpieczeństwo żywnościowe stało się bardzo ważne i jest przedmiotem dyskusji na wielu forach międzynarodowych.

- Niesprowokowana rosyjska agresja przeciw Ukrainie zdestabilizowała bezpieczeństwo żywnościowe - powiedział szef polskiej dyplomacji. - Musimy wzmacniać globalny system bezpieczeństwa żywnościowego - podkreślił.

Utworzona w 1945 roku FAO - zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich - ma swoją siedzibę w Rzymie.

  • Czytaj także:

Zacieśnianie polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Odbyło się spotkanie ministrów

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej