Polskie wojsko chce wymienić flotę śmigłowców. Szef MON rozmawiał o tym z Włochami
- Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i rozmawiałem na ten temat również z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim - powiedział w Rzymie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
2022-05-18, 14:47
Współpraca bilateralna, wspólne ćwiczenia i wojskowe misje. To najważniejsze zagadnienia, jakie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak omówił ze swoim włoskim odpowiednikiem, ministrem Lorenzo Guerinim. Ważnym aspektem rozmów była sprawa wojny na Ukrainie, a także kwestie rozszerzania NATO.
Polska chce nowych śmigłowców
Szef MON rozmawiał też o wymianie polskich śmigłowców wojskowych na nowy sprzęt. - Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i również na ten temat rozmawiałem z moim włoskim odpowiednikiem - powiedział Mariusz Błaszczak.
Na briefingu prasowym szef MON podkreślił, że relacje polsko-włoskie są bardzo bliskie. Jako przykład udanej współpracy w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego wymienił produkujący śmigłowce zakład PZL Świdnik, który należy do włoskiej grupy Leonardo.
Rozmowy o wsparciu dla Ukrainy
Jednym z tematów rozmów ministrów obrony Polski i Włoch była sprawa przyjęcia Finlandii i Szwecji do Paktu oraz prozachodnie aspiracje Ukrainy. - Włosi wspierają Ukrainę. To wsparcie ma charakter wymierny, to nie są tylko deklaracje - podkreślił Mariusz Błaszczak. Dodał, że "Włosi też opowiadają się za tym, by Ukraina po jakimś czasie, mam nadzieję, stosunkowo krótkim, dołączyła do Unii Europejskiej".- Dzisiaj najważniejsze jest odstraszanie i to, żeby wspierać Ukrainę - zaznaczył.
REKLAMA
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Minister Mariusz Błaszczak dodał, że stanowisko włoskiego szefa resortu obrony dotyczące wsparcia militarnego dla Ukrainy jest zbliżone do polskiego. - Ze strony Lorenzo Gueriniego usłyszałem jasną deklarację co do dalszego pomagania ukraińskiej armii - powiedział szef polskiego MON. Przypomniał, że nie jest to oczywiste stanowisko, ponieważ włoski rząd jest głęboko podzielony, jeśli chodzi o wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Czytaj także:
- PGZ porozumiała się z koncernem MBDA UK. Razem wyprodukują niszczyciele czołgów
- Więcej pieniędzy na modernizację armii. Umowa MON i BGK powoła specjalny fundusz
- Prasa w Finlandii komentuje decyzję o wejściu do NATO. "Będziemy mogli oddychać swobodnie"
mbl
REKLAMA
REKLAMA