"Nie będą osuszane żadne tereny". SG dementuje fakenewsy dot. budowy zapory przy granicy

Straż Graniczna zdementowała na swoim profilu w mediach społecznościowych fałszywe informacje, które pojawiły się w ostatnim czasie. Jak podkreślono w komunikacie "związku z budową bariery na granicy polsko-białoruskiej nie będą osuszane żadne tereny, nigdy nie było takich planów".

2022-06-12, 16:55

"Nie będą osuszane żadne tereny". SG dementuje fakenewsy dot. budowy zapory przy granicy
Straż Graniczna: w związku z budową bariery na granicy nie będą osuszane żadne tereny. Foto: Twitter/@Kaminski_M_

"#StopFakeNews Informujemy, po raz kolejny, że w związku z budową bariery na granicy nie będą osuszane żadne tereny! Nie było nigdy takich planów! Osoby i grupy, które wymyślają tego typu bzdury, uderzają w inwestycję strategiczną dla bezpieczeństwa Polski" - przekazano na Twitterze SG.

Budowa zapory na granicy z Białorusią ruszyła pod koniec stycznia i ma się zakończyć do końca czerwca. Konstrukcja stanie na 186 km granicy i będzie mieć 5,5 metra wysokości.

Granicę z Białorusią, oprócz bariery fizycznej, ma też zabezpieczać bariera elektroniczna. Zostanie zbudowana na odcinku 202 km. Obejmie zasięgiem wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych.

Koniec zakazu przebywania przy granicy 

Zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim, który wprowadził rozporządzeniami minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, obowiązuje od 1 grudnia do końca czerwca. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada ub. r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

REKLAMA

W czwartek (09.06) na Twitterze o zniesieniu czasowego zakazu przebywania na terenie przygranicznym poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. "1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewodowie wprowadzą zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej" - napisał szef MSWiA.

Termin, do którego obowiązuje zakaz, zbiega się z planowanym zakończeniem budowy zapory fizycznej. Roboty budowlane wykonują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex, a stalowe elementy - konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Umowy z tymi firmami Straż Graniczna podpisała 4 stycznia, a ich wartość to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na perymetrię, którą SG podpisała z Elektrotimem 24 marca, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Kazimierz Kik w Polskim Radiu 24

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej