Szczyt Rady Europy. Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za kryzys żywnościowy
Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej podczas szczytu w Brukseli uznali Rosję za kraj, który próbuje wykorzystać żywność jako broń w wojnie z Ukrainą i ponosi wyłączną odpowiedzialność za sztucznie wywołany światowy kryzys żywnościowy.
2022-06-24, 06:07
Krótko po północy w piątek zakończył się pierwszy dzień obrad szczytu Rady Europejskiej. Jak oceniono, "Rosja, która zamienia żywność w broń w swojej wojnie z Ukrainą, ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany przez nią globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego". "Rada Europejska wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania ostrzału budynków rolniczych i przejmowania zboża, a także do odblokowania Morza Czarnego, zwłaszcza portu w Odessie, aby umożliwić eksport zboża i wysyłkę handlową" - napisano w dokumencie Rady Europejskiej.
Rada wyraziła także poparcie dla wysiłków Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz znalezienia rozwiązania umożliwiającego odblokowanie ukraińskiego eksportu zboża. Przywódcy UE podkreślili, że unijne sankcje wobec Rosji zapewniają swobodny obrót produktami rolno-spożywczymi, a także bezpłatną dostawę pomocy humanitarnej.
"Rada Europejska zdecydowanie potępia masowe ataki Rosji na ludność cywilną i infrastrukturę cywilną oraz wzywa Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego wycofania wszystkich swoich oddziałów i sprzętu wojskowego z całego terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową" - napisano w konkluzjach.
- Prezydent Duda: aktywnie wspieraliśmy Ukrainę i Mołdawię, a teraz cieszymy się razem z nimi
- "Przyszłość Ukrainy jest w UE". Zełenski dziękuje za przełomową decyzję
Kryzys żywnościowy
Rada wyraziła także poparcie dla inicjatywy Komisji Europejskiej wprowadzenia tzw. "korytarzy solidarności" na granicach z Ukrainą, organizowania eksportu żywności z Ukrainy różnymi szlakami transportowymi i dalej przez porty europejskie.
Jednocześnie przywódcy europejscy zaapelowali do KE i państw członkowskich UE, aby we współpracy z międzynarodowymi partnerami i organizacjami, w szczególności w ramach ONZ i G7, pomogły w rozwiązaniu problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego. Jak zaznaczono, mogłoby to zostać osiągnięte w szczególności poprzez reorientację szlaków zaopatrzenia w żywność, stymulowanie rozwoju produkcji rolnej w słabszych krajach, zwłaszcza w Afryce, oraz tworzenie przemysłu nawozowego w krajach rozwijających się.
W dokumencie podkreślono też, że "Unia Europejska pozostaje mocno zaangażowana w zapewnianie dalszego wsparcia wojskowego, aby pomóc Ukrainie w korzystaniu z jej prawa do samoobrony przed rosyjską agresją oraz w obronie jej integralności terytorialnej i suwerenności. W tym celu Rada Europejska wzywa Radę do szybkiego podjęcia prac nad dalszym zwiększeniem wsparcia wojskowego".
REKLAMA
>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
ng
REKLAMA