Pomoc publiczna dla firm z zamkniętej strefy przygranicznej. Komisja Europejska zatwierdziła program
Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy publicznej dla firm dotkniętych inwazją Rosji na Ukrainę w wysokości 1,2 mld euro (5,5 mld zł). Program został zatwierdzony w ramach tymczasowych ram kryzysowych.
2022-06-30, 14:20
- Ten program o wartości 1,2 mld euro umożliwi Polsce złagodzenie skutków gospodarczych wojny Putina na Ukrainie oraz dalsze wspieranie firm w sektorach, dotkniętych obecnym kryzysem i związanymi z nim sankcjami. Nadal jesteśmy po stronie Ukrainy i jej mieszkańców. Jednocześnie nadal ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, aby zapewnić terminowe, skoordynowane i skuteczne wprowadzenie krajowych środków wsparcia, przy jednoczesnej ochronie równych warunków działania na jednolitym rynku - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager.
Program zgodny z warunkami
Polski program przewiduje głównie pomoc w postaci gwarancji na pożyczki. Mogą z niego skorzystać firmy z różnych sektorów, z wyjątkiem instytucji kredytowych i finansowych. Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych.
Kilka godzin wcześniej, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik pytany o rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z trwającym do tej pory zakazem przebywania przy granicy polsko-białoruskiej, powiedział: "Rzeczywiście jest system rekompensat dla przedsiębiorców, ale był on ograniczony wysokością pomocy publicznej określoną przez Unię Europejską. Prowadzimy stosowne prace i czekamy na zatwierdzenie przez Unię Europejską lepszej pomocy publicznej dla tych przedsiębiorców, którzy ponieśli większe straty".
30 dni na wypłacenie pieniędzy
W związku z wprowadzeniem ograniczeń na terenie przygranicznym wprowadzono możliwość wypłaty rekompensat dla przedsiębiorców, którzy utracili dochody. Ustawa dotycząca rekompensat weszła w życie 4 października 2021 roku i dawała 14 dni wojewodzie na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie pieniędzy.
REKLAMA
W grudniu 2021 na wniosek MSWiA rozszerzono katalog przedsiębiorstw uprawnionych do otrzymania rekompensat dla podmiotów dotkniętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Dzięki tej zmianie rekompensaty mogły otrzymać nie tylko firmy, ale także np. związki wyznaniowe.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA