Małpia ospa w Niemczech. "Wpływ na transmisje zakażeń ma aktywność seksualna"

Instytut im. Roberta Kocha ogłosił  nowe dane dotyczące rozprzestrzeniania się małpiej ospy w Niemczech. Obecnie w kraju zakażone są dokładnie 2033 osoby - w tym tylko cztery kobiety. Jak zaznaczono, według obecnego stanu wiedzy transmisje zakażeń związane są z aktywnością seksualną.

2022-07-19, 15:47

Małpia ospa w Niemczech. "Wpływ na transmisje zakażeń ma aktywność seksualna"
Instytut im. Roberta Kocha ogłosił nowe dane dotyczące rozprzestrzeniania się małpiej ospy w Niemczech. Foto: PAP/DPA/Sebastian Kahnert

Według obecnego stanu wiedzy transmisje zakażeń są związane z aktywnością seksualną, "szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy mają kontakty seksualne z innymi mężczyznami" - pisze RKI.

Jak podaje RKI, u większości osób choroba przebiega łagodnie. Instytut uważa, że obecnie zagrożenie małpią ospą dla zdrowia ogółu ludności w Niemczech jest niewielkie.

Pierwsze przypadki małpiej ospy zostały także potwierdzone w Poznaniu.  - To troje Polaków i jeden obywatel Stanów Zjednoczonych. Pacjenci są w dobrym stanie. Wszyscy mają te same objawy, tzn. nie mają podwyższonej temperatury, ale mają chorobową wysypkę - powiedziała Zuzanna Pankros, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia.

Jak dodała, zgodnie z wymogami resortu zdrowia chorzy są hospitalizowani i będą izolowani przez co najmniej 21 dni.

Małpia ospa w Polsce

REKLAMA

Badania laboratoryjne  potwierdziły pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu. Chory mężczyzna hospitalizowany jest na Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. Nie wiadomo, gdzie doszło do zakażenia. 

Mężczyzna przebywa obecnie w izolatce na oddziale chorób zakaźnych szpitala. Jak dodała rzecznik szpitala Anna Poznańska, pacjent jest w stanie średnim. - Nie czuje się bardzo źle, aczkolwiek choroba może się różnie rozwijać - powiedziała.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej