Szwecja i Finlandia coraz bliżej NATO. Komisja Senatu USA podjęła decyzję
Komisja spraw zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych zatwierdziła rezolucję o zgodzie na ratyfikację protokołów akcesyjnych do NATO Szwecji i Finlandii. Kolejnym krokiem będzie głosowanie rezolucji przez cały Senat, co może nastąpić już w przyszłym tygodniu.
2022-07-20, 01:09
Rezolucja o zgodzie na przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii została przyjęta przez 22-osobowa komisję spraw zagranicznych przez aklamację. Jedynie republikański senator Rand Paul, który często krytykuje amerykańska politykę zagraniczną, poprosił o zanotowanie jego głosu jako "obecny".
"Idealni kandydaci"
Po głosowaniu przewodniczący komisji, demokratyczny senator Bob Menendez oświadczył, że Szwecja i Finlandia są idealnymi kandydatami na członków i wzmocnią Sojusz pod wieloma względami. - Finlandia i Szwecja będą wspaniałymi sojusznikami, wzmocnią NATO politycznie i militarnie oraz zaoferują sojuszowi nowe zdolności, przede wszystkim w Arktyce - oświadczył Jim Risch, najwyższy rangą republikanin w komisji.
Obaj wezwali Senat by jak najszybciej przegłosował rezolucje o akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, co wymaga 2/3 głosów w stuosobowej izbie wyższej Kongresu. Głosowanie nad rezolucją może się odbyć już w przyszłym tygodniu.
Krok do NATO
To kolejny krok Szwecji i Finlandii do NATO. W poniedziałek amerykańska Izba Reprezentantów dużą większością głosów przyjęła uchwałę, która popiera akcesję Finlandii i Szwecji do NATO. Jednak w USA ostateczna decyzja w sprawie ratyfikacji rozszerzenia Sojuszu należy właśnie do Senatu.
REKLAMA
Prezydent USA Joe Biden wysłał protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii do izby 11 lipca i wezwał ją do szybkiego zakończenia procesu. Decyzja w tej sprawie spodziewana jest przed końcem lipca. Jak dotąd krok ten podjęła już połowa z 30 państw członkowskich Sojuszu, w tym Polska.
Posłuchaj
- Niepokojące słowa Erdogana ws. Szwecji i Finlandii w NATO. Turcja grozi "zamrożeniem" akcesji
- Finlandia i Szwecja blisko NATO. Dr Szacawa: to nie znaczy, że Polska powinna zrezygnować ze wzmocnienia sił morskich
dz
REKLAMA